Faiz artışıyla beraber kredi bulmak da gittikçe zorlaşıyor. 1 Kasım'dan sonra kredi kartlarında süreç bambaşka ilerleyecek. Peki kredi notunuza göre nasıl daha uygun faizli kredi bulabilirsiniz? Uygun kredi faiz oranları...

Merkez Bankası, bugünkü toplantısında beklenen faiz kararını açıkladı. Politika faizi, önceki orana eklenen 500 baz puanlık artışla yüzde 35'e çıkarıldı. Bu artışın sonucunda kredi kartı ve ticari kredi faizleri hakkında sorular ve araştırmalar da arttı. Peki bu durum, faiz oranlarına nasıl yansıdı?

Atatürk Üniversitesi, Çeşitli Branşlarda 99 Yeni Personel İçin Kapılarını Açıyor! Atatürk Üniversitesi, Çeşitli Branşlarda 99 Yeni Personel İçin Kapılarını Açıyor!

Kredi Kartı Faizlerinde Yüksek Artış

Merkez Bankası'nın yaptığı faiz artışı sonucunda kredi kartı faizlerinde de yükselme beklentisi oluştu. Referans faiz oranı bu değişiklik sonucunda yüzde 3.16'ya çıkacak. Kredi kartları için nakit avans faizi aylık yüzde 4.47, tüketici kredisi faizi yüzde 3.71'e ve gecikme faizi ise yüzde 4,01 seviyesine yükselecek.

faizz

1 Kasım'a Kadar Süreniz  Var!

Ticari Kredilerde Ne Değişti? Ticari kredi faizlerinde de değişiklikler yaşandı. Üst limitlerdeki oran yüzde 69.3'ten yüzde 83'e çıkarıldı. Yatırım ve ihracat kredilerinde üst limit yüzde 64,5 olacak. Yeni faiz oranları 1 Kasım'da aktif olacak. Ancak 1 Kasım 2023'e kadar gerçekleştirilecek işlemlerde eski oranlar geçerli olmaya devam edecek.

Merkez Bankası Yeni Karar Aldı

Merkez Bankası'nın aldığı karar sonrası, vadeli mevduat hesaplarına yatırım yapmayı planlayan vatandaşlar için bankaların sunduğu faiz oranları da mercek altına alındı. Kasım ayına yaklaşırken, farklı bankaların sunduğu vadeli mevduat oranları yüzde 45'e kadar çıkabiliyor. En güncel oran ve kampanyalardan haberdar olmak isteyenler bankaların web sitelerini ziyaret edebilir.