1 Mayıs için Taksim'e yürümek isteyen 212 kişi gözaltında!

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Taksim Meydanı'na yürümek isteyen 212 kişinin güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığı ifade edildi. 

Güncel 01.05.2021 - 15:15 04.05.2021 - 04:18 İlan35

İstanbul'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Taksim Meydanı'na yürümek isteyenler oldu. Fakat İstanbul Valiliği tarafından izin verilen sendikaların dışında yer alan ve tam kapanma önlemlerine aykırı davranan kişilerin güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığı bildirildi. 

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, DİSK, SAHİMSen, SİME-Sen, TEÇ-Sen, Hak Sen, TGB, Vatan Partisi, Birleşik Kamu İş, TÜRKİŞ, HAK-İŞ, KESK, TTB ve TMMOB'un Taksim Meydanı'nda bulunan Cumhuriyet Anıtı'na 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla çelenk bırakmak, basın açıklaması yapmak ve Kazancı Yokuşu'na da karanfil bırakmak için müracaat ettiği hatırlatıldı. Söz konusu açıklamada, koronavirüsle mücadele kapsamında başlatılan tam kapanma önlemlerine uygun olacak şekilde söz konusu sendikaların belirli saatlerde bahsi geçen eylemlerine müsaade edildiği kaydedildi. 

"Yasa dışı yürüyüşler oldu"

Fakat 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla yasa dışı bir şekilde yürümek isteyen grupların da bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada, 29 Nisan Perşembe günü başlatılan tam kapanma önlemlerini ve sokağa çıkma yasağını ihlâl ederek Taksim Meydanı'na yürümek isteyen şahıslara yönelik idari işlem uygulandığı ifade edildi. 

200'den fazla kişi gözaltında!

Açıklamada, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla gösteri ve toplantı düzenlemek üzere bir araya gelen, polis ekipleri tarafından uyarı yapılmasına rağmen dağılmayan ve söz konusu ekiplere direnen 212 şahsın gözaltına alındığı belirtildi. Gözaltına alınan kişilere yönelik adli işlem başlatıldığı kaydedildi. 

Gösteri ve toplantılar yasaklanmıştı!

Türkiye'de 29 Nisan Perşembe günü koronavirüsle mücadele kapsamında tam kapanma uygulaması başlatılmıştı. Söz konusu uygulama nedeniyle Türkiye'de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla yapılacak olan gösteri ve toplantılara yasak getirilmişti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@