1 Mayıs yürüyüşü için toplananlara müdahale edildi!

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla İstanbul'da yürümek isteyen göstericilere polis ekipleri tarafından müdahalede bulunuldu. Tam kapanma döneminde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına rağmen dışarıda olan göstericilerden bazılarının gözaltına alın

Güncel 01.05.2021 - 10:16 04.05.2021 - 04:18 İlan35

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla İstanbul'da yoğun güvenlik tedbirlerinin alındığı görüldü. Tam kapanma döneminde uygulanan sokağa çıkma yasağına rağmen bazı vatandaşların dışarıda olduğu fark edildi. İstanbul'da bulunan Gezi Parkı ile Cumhuriyet Anıtı'nın polis ekipleri tarafından kurulan barikatlarla çevrelendiği görüldü. Cumhuriyet Anıtı'nın yer aldı bölge güvenlik güçleri tarafından yayalara kapatıldı. Gezi Parkı'nda ve söz konusu parkın çevresinde kolluk kuvvetlerine ait nöbet ve gözetim noktalarının kurulduğu fark edildi. Öte yandan, çevik kuvvet ekiplerinin de Taksim Meydanı'nda görevlendirildiği bildirildi. 

Metro istasyonlarında önlem alındı!

K-9 bomba arama köpeklerinin Taksim Meydanı ile söz konusu meydanın etrafını kontrol ettiği görüldü. Osmanbey, Şişhane ve Taksim metro istasyonları da önlem amaçlı kapatıldı. 

Gözaltına alınanlar var!

İstanbul'un Şişli ilçesine bağlı Mecidiyeköy semtinde bazı göstericiler, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Taksim Meydanı'na yürümeye çalıştı. Fakat polis ekipleri tarafından göstericilerin yürümesine müsaade edilmedi. 20'ya yakın gösterici güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı. İstanbul'un Beyoğlu ilçesine bağlı Tarlabaşı semtinden Taksim Meydanı'na yürümek isteyenler de oldu. Söz konusu göstericiler de polis ekipleri tarafından gözaltına alındı. Güvenlik güçlerinin, Taksim Meydanı ve etrafında bekleyişi sürdürdükleri görüldü. 

Eşitsizlik seviyesi 8,3 kata çıktı!

Habertürk yazarı Prof. Dr. Kürşad Zorlu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün bu sene koronavirüsün gölgesinde gerçekleştiğini ifade etti. Söz konusu günün aynı zamanda çalışanların ağır şartlarla karşılaştığı bir süreçte gerçekleştiğine dikkat çeken Prof. Dr. Zorlu, genç işsizlik konusunda umutsuz bir tablonun ortaya çıktığını vurguladı. Prof. Dr. Zorlu, Türkiye'de en yoksul insanlar ile en zengin insanlar arasındaki eşitsizlik seviyesinin 8,3 kata çıktığını bildirdi.

3 kavram önemli!

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün 3 kritik kavramı çağrıştırdığını belirten Prof. Dr. Zorlu, söz konusu kavramları şöyle sıraladı: Liyakat, adaletli bir paylaşım ve emeğin kutsal olması. Prof. Dr. Zorlu, siyasetçiler tarafından sık sık kullanılan bu kavramların problemlerin odak noktası olmaya devam ettiğini dile getirdi. Türkiye'nin bu kavramlarda nasıl bir değişim yaşadığının irdelenmesi gerektiğini aktaran Prof. Dr. Zorlu, emeğe kıymet verilen ülkelerde adalet duygusunun güç kazandığını ve sonuç olarak liyakat prensibinin de pekiştiğini kaydetti. Prof. Dr. Zorlu, adil bir gelir dağılımı ile huzurlu bir iş yaşamının, toplumsal anlamda huzur ve barış ile direkt olarak bağlantılı olduğunu dile getirdi. 

"Siyaset kutsal amaç oldu"

Kazakistan'ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in sözünü anımsatan Prof. Dr. Zorlu, devletin çekirdeğini birliğin oluşturduğunu ve devletin söz konusu birlik sayesinde güç kazandığını ifade etti. Prof. Dr. Zorlu, Türkiye'de kutuplaşma ve gerginliğin mevcut olduğuna dikkat çekerek, siyasetin artık kutsal bir amaç olarak görüldüğünü aktardı. Bu nedenle toplum ayrışmaya başladığına dikkat çeken Prof. Dr. Zorlu, Türkiye'nin asıl çözüme kavuşturması gereken sorununun bu olduğunu belirtti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@