1 milyar yıllık fosil şaşkınlığa neden oldu!

İskoçya'da bir gölün tabanından çıkartılan taşlar üzerinde yapılan bir araştırma sonucu yaklaşık 1 milyar yıl öncesine ait bir fosil bulundu. Fosilin tek hücreli tek hücreli yaşamdan çok hücreli yaşama geçişle ilgili önemli bilgiler sunacağı aktarıldı.

Teknoloji 03.05.2021 - 13:56 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Yaklaşık 4,5 milyar yıl yaşında olan Dünya'nın uzak geçmişine dair birçok ayrıntı, yapılan biimsel araştırmalarla gün yüzüne çıkıyor. Gezegenin geçmiş dönemlerindeki durumunu öğrenmek isteyen araştırmacılar, yaptıkları kazılar sayesinde önemli bulgular elde ediyor. İngiltere'de yapılan araştırma sonucu bulunan bir mikro fosilin yaklaşık 1 milyar yıl öncesine ait olduğu kaydedildi. Söz konusu keşif, bilim dünyasında büyükheyecan yarattı zirra bu örnek çok hücreli yaşama geçişin ilk örneklerinden bir olabilir.

Şaşırtıcı şekilde iyi korunmuş!

Söz konusu fosil, İskoçya'nın batısında yer alan Loch Torridon Gölü'nün yatağından çıkartılan taşların içinde bulundu. Gölün yatağından çıkarılan taşlarda rastlanan fosillerin, şaşırtıcı şekilde iyi korunduğu kaydedildi. Heyecan verici keşifte bu fosillerin yaklaşık 1 milyar yıl öncesine ait olduğu belirtildi. Bu fosillerin tek hücreli hayattan çok hücreli hayata geçiş sırasındaki geçiş döneminde yaşayan bir organizmanın kalıntıları olduğu ifade edildi.

Büyüklüğü en fazla 30 mikro metre!

Bicellum brasieri adının verildiği bakterinin en fazla 30 mikro metre büyüklüğünde olduğu aktarıldı. Fosilin birden fazla hücreyi içinde barındırdığı ve şeklinin de küre olduğu kaydedildi. Fosilin dış çeperinde bulunan hücrelerin ise "uzun sosis biçimli" olduğu ifade edildi. 

Bu fosil üzerinde yapılacak araştırmalar sonucu, tek hücreli yaşamdan çok hücreli yaşama geçişin ayrıntıları öğrenilmeye çalışılacak. Söz konusu fosille ilgili açıklamada bulunan paleobiyolog Charles Wellman, bu fosilin daha önce tanımlanmamış bir tür olduğunu dile getirdi. İncelemeler sonucunda hayvanların kökeniyle ilgili önemli bilgilere ulaşılacağı aktarıldı.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@