Vaka sayılarının azalması, yüksek aşılanma oranı yeni normalleşmeye geçilmesi gerektiği konusunda umut ışığı oldu. 1 Temmuz Perşembe gününden  itibaren yeni normalleşmenin detayları ise,  vatandaşlar tarafından merak ediliyor.  Özellikle,  kamu kurum ve kuruluşları, düğün, nikah, iş yeri saatlerinde yapılan değişikliği öğrenmek isteyen ve seyahat kısıtlamasına takılan vatandaşlar yeni normalleşmeye ilişkin detayları öğrenmek istiyor. Merak edilen detayları, sizler için hazırladık. 

İş Yerlerinin Çalışma Saatleri

Tüm iş yerleri, ruhsatlarındaki bulunan açılış­ kapanış saatleri çerçevesinde faaliyet gösterebilecek.

Toplu Taşımada Kısıtlamalar Sona Erecek mi?

Yayınlanan genelgede Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde toplu taşıma ile ilgili olarak belirlenmiş kural ve esaslar ile temizlik, maske ve mesafe kurallarına uyulmak şartı ile, 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren şehir içi ya da şehirlerarası tüm toplu taşıma araçlarındaki yolcu/koltuk kapasite sınırlandırmalarının kalkacağına dair bilgi verildi. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 18 yaş altı gençlerin ve çocukların şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanmalarına dair olan kısıtlandırma sona erecek. 

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Yeni Mesai Saatleri 

Kamu kurum ve kuruluşlarında uygulanan mesai saatlerinde, 10.00­-16.00 uygulaması sona ererek  normal mesai düzenine geri dönülecek. Kamu kurum ve kuruluşları için günlük mesai saatleri ile,  öğle dinlenme süresi, bölgelerin ve hizmetin özelliklerine göre valiler tarafından tespit edilecek.

Nikah ve Düğünler Nasıl Olacak?

Nikah ve düğünlerde, kapalı yerlerde uygulanan kişi başına asgari 6 metrekare yer bulunması şartı devam edecek, davetli sayısı sınırlanmayacak. Nikah ve düğünlerde yiyecek ve içecek ikramı 15 Haziran'dan itibaren yapılabiliyordu.  Bu etkinlikler esnasında canlı müzik dahil müzik yayınına saat gece 24.00'e kadar izin verilecek.

Sünnet, nişan ve kına gibi yapılan etkinlikler de 1 Temmuz'dan sonra yapılabilecek.