Tüm dünyada hızla yayılan ve hızı durdurulmaya çalışıldıkça mutasyona uğrayıp gelişen koronavirüs, tüm ülkede büyük bir tehdit oluşturuyor. Tehdit altında ülkeler de Covid-19 karşısında kaldıkları tehlike karşısında çeşitli önlemler almaya başladı.

Tüm dünyada hızla yayılan ve hızı durdurulmaya çalışıldıkça mutasyona uğrayıp gelişen koronavirüs, tüm ülkede büyük bir tehdit oluşturuyor. Tehdit altında ülkeler de Covid-19 karşısında kaldıkları tehlike karşısında çeşitli önlemler almaya başladı. Koronavirüs ile mücadelede sokağa çıkma yasağı uygulayan ülkeler arasına her gün bir yenisi eklenmeye devam ediyor. Sokağa çıkma yasağı başlatan ülkelerle aynı orantıda bazı ülkeler de yasaklarını ve kısıtlamalarını kaldırmaya başladı. Koronavirüsle mücadele eden ülkeler de vaka sayısı azaldıkça koronavirüsten dolayı kapanan mekanlar açılmaya başladı. Hayat normale dönmeye devam ederken bazı ülkeler de durum hiçte böyle değil. Vaka sayısı hızla artarken bazı ülkeler, vatandaşlarını evde kalmaya davet etti. Sokağa çıkma yasağı uygulayan ülkeler arasına Kıbrıs'ta dahil oldu.

Ülkemizde geçen sene koronavirüsün ilk dalgasında uygulanan sokağa çıkma yasakları, yaz aylarının gelmesi ile birlikte vaka sayıları da aynı oranda azalınca kaldırılmıştı. Kaldırılan sokağa çıkma yasakları, vaka sayılarının artması sonucunda yeniden getirildi. Hafta içi uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarına, hafta sonu sokağa çıkma yasakları dahil edildi. Ülkemizde Cuma günü akşam 21.00 itibariyle başlayan sokağa çıkma yasakları Cumartesi ve Pazar'ı da kapsayarak Pazartesi sabah 05.00'e kadar devam ediyor. Cuma 21.00'de başlayan sokağa çıkma yasakları, Pazartesi sabah 05.00'te sona eriyor. Ülkemizde Aralık 2020'den beri 2 aydır uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları ve yasakları devam ediyor.

Ada olan Kıbrıs'ta da vaka sayılarının artması sonucunda sokağa çıkma yasakları uygulanmaya başladı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bugün başlayan sokağa çıkma yasakları 10 gün boyunca hiç kalkmadan sürecek. Kıbrıs'ta uygulanan sokağa çıkma yasakları 5 Şubat Cuma günü başlıyor. 5 Şubat'ta başlayan sokağa çıkma yasakları Kıbrıs'ta 15 Şubat Pazartesi günü sona erecektir.Kıbrıs Sokağa Çıkma Yasağı

Kıbrıs Başbakanı Ersan Saner, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından 5 Şubat saat 20.00 ile 15 Şubat 05.00 arasında halkın gerekli ihtiyaçlarını karşılaması dışında tam sokağa çıkma yasağı uygulanacağını vatandaşlara duyurdu.

Kıbrıs'ta her bölgede eczaneler açık olacak. Tüm eczaneler açık olmasa da nöbetçi eczanelerin iki katı kadar eczane açık olacak. Kıbrıs'ta açık olan eczaneler 08.00-24.00 saatleri arasında hizmet verecek.

Kıbrıs'ta sokağa çıkma yasağı kapsamında tüm ilçeler arasındaki giriş ve çıkışlar da kapatılacaktır.

Bunun yanında 7 Şubat ve 14 Şubat Pazar günlerinde nöbetçi eczaneler hariç bütün işyerleri kapalı olacak ve hiçbir şekilde hizmet vermeyecektir.

Kıbrıs'ta bulunan tüm bankalar, 8-12 Şubat tarihleri arasında çalışmayacaktır. 8-12 Şubat tarihlerinde bankalar çekler ile işlem yapamayacaktır.