100 Bin Kişiye Yeni İş İmkanı! 2021 Memur Alımları Ne Zaman Yapılacak?

Memur olmak isteyen vatandaşlara sevindiren müjde geldi! Yeni yılda öğretmenden hemşireye, doktordan emniyet görevlisine, din görevlisinden eczacıya, bekçiden madenciye kadar binlerce vatandaşa iş imkanı sunuluyor. İlk aşamada Yeni Ekonomi Programı önces

Kamu 30.10.2020 - 10:58 04.05.2021 - 04:24 İlan35
Memur olmak isteyen vatandaşlara sevindiren müjde geldi! Yeni yılda öğretmenden hemşireye, doktordan emniyet görevlisine, din görevlisinden eczacıya, bekçiden madenciye kadar binlerce vatandaşa iş imkanı sunuluyor. İlk aşamada Yeni Ekonomi Programı öncesi uygun görülen ve bütçelendirilen 35 bini aşkın personel alımı yapılacak. Sonrasında da yaklaşık 65 bine yakın alım gerçekleştirilecek. Detaylar haberimizde sizlerle...

Önümüzdeki sene eczacıdan din görevlisine kadar birçok alan için yaklaşık 100 bin vatandaşa kamuda iş imkanı sunulacak. Kamuda engelli çalışan işçi sayısı 6 bin yeni alımla 64 bine ulaşacak. Kamuya 5 bin yeni alımla engelli çalışan sayısı 64 bine ulaşacak ve hatta bu sayıyı geçecek. İhtiyaca göre kamuda açıktan ya da nakil yöntemi ile atanacak ek personel atamaları da sürecek.

Meclis'te görüşmeleri başlayan 2021 yılı bütçesinde kamu personel giderleri kamuda istihdam edilecek yeni personel alımı çerçevesinde %15 yükseltilerek 385 milyar lira olarak planlandı. Kamu kurumları yeni yıl itibariyle ihtiyaca göre İŞKUR aracılığıyla KPSS 60, 70 taban puan koşulu ile KPSS koşulsuz olarak memur alımı gerçekleştirecek. PTT 2023 yılına kadar 55 bin personel alımı yapacak.

Kırsalda 100 Bin İstihdam Bekleniyor!

Kırsal kalkınmaya 2021 yılı bütçesinde 6 milyar liralık ödenek ayrılırken program çerçevesinde oluşturulan istihdamın sene sonunda 100 bin kişiye ulaşması tahmin ediliyor. Yeni dönemde organize sanayi bölgeleri ve sanayi sitelerinde de 60 bini aşkın ek istihdam olacağı öngörülüyor.

Üç yıllık süreçte kamuda kadro ve pozisyonların iş tanımlarının gerçekleşeceği ifade edilerek, norm kadro çalışmaları yapılacak. Aynı kapsam içerisinde çalışan kişilerin yetkinlikleri belirlenerek, hedef ve yetkinlik bazlı performans değerlendirme sistemiyle başarılı görülen personele motive edici ödüller verilecek.

Hızlı İşe Dönüş İçin Geri Sayım Başladı Mı?

Gençlerin deneyim elde ederek işgücü piyasasına girmelerine kolaylık sağlayan, kısmi süreli çalışmaya yönelten, yapısal düzenlemeler içeren istihdam paketi kısa sürede hayata geçiriliyor. Hızlı işe dönüş desteği ile işsizlik ödeneğinden faydalananların işgücüne daha hızlı dönmeleri teşvik ediliyor. İşsizlerin profillerinin çıkarılmasına ve aktif işgücü programlarının profil esaslı sunumlarına ilişkin çalışmalar gerçekleştirilecek.

Engelli Memur Alımları Olacak Mı?

Geçen aylarda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından engelli memur alımına ilişkin katıldığı bir TV programı içerisinde açıklama gelmişti. Bakan Selçuk 2020 senesi engelli memur alımları için yorumlarını belirtmiş ve 2021 engelli atamalarına ilişkin bilgiler vermişti. Bakan Selçuk yaptığı açıklamada;

"Engelli atamaları hususunda biz aracı bakanlığız. Normalde biz kamuda engelli kadrolarının bildirilmesi için yazılar yazıyoruz. Oradan gelen rakamları aldıktan sonra atamaları gerçekleştiriyoruz. Dolayısıyla bakanlıklarımız engelli kadrolarını bildirdiklerinde, bu atamayı gerçekleştireceğiz. 2020 Yılı için en önem verdiğimiz husus erişilebilirlik oldu. Kamunun daha erişilebilirlik olmasını tahmin ediyorduk. Ama salgın süreci ile çalışmalar sekteye uğradı. Ancak inanıyoruz ki salgının etkileri azaldıkça bunu yükselteceğiz. Dünya Engelliler gününde erişilebilirlik ödülü vererek kamuyu teşvik etmek istiyoruz. Bu yıl da ödülümüzü vereceğiz." ifadelerini kullandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@