100 yıl sonra Türkiye'yi bekleyen büyük tehlike!

Dünya çapında iklimlerin dengesinin bozulması, eskiden kıyılara gelince zayıflayan kasırgaların artık karaların içlerine kadar girmesi ve buzulların erimesi gibi durumlar küresel ısınmanın gerçekliğini gözler önüne seriyor. Atmosfere salınan sera gazı or

Teknoloji 16.04.2021 - 11:11 04.05.2021 - 04:19 İlan35
Dünya çapında iklimlerin dengesinin bozulması, eskiden kıyılara gelince zayıflayan kasırgaların artık karaların içlerine kadar girmesi ve buzulların erimesi gibi durumlar küresel ısınmanın gerçekliğini gözler önüne seriyor. Atmosfere salınan sera gazı oranının düşürülememesinden dolayı her geçen yıl eriyen buzullar, suların yükselmesi, denizlerin tuzluluk oranının artması ve aşırı doğa olaylarının normalleşmesi küresel ısınmaya inanmayanları da ikna etmeye başladı.Bunun gibi zincirleme olayların Dünya'nın normalde geçirdiği soğuma-ısınma döngüsüyle açıklanamayacağını kaydeden uzmanlar, sanayileşmenin ve insan etkisinin bu anormal değişimlerin hızını artırdığını vurguluyor.

Yılın 200 günü aşırı sıcak geçecek!


Bülent Sarıoğlu'nun haberine göre; iklim değişimiyle ilgili araştırma yapan Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye'nin gelecekte yüzleşmek zorunda kalacağı kuraklık tehlikesine dair bir senaryo üretti. Araştırmada Türkiye'nin 2120 yılına nasıl bir atmosferde gireceği anlaşılmaya çalışıldı.Küresel ısınmaya engel olunamaması halinde ülkeyi büyük bir tehlikenin beklediğine değinen Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, araştırma sonucunda varılan görüşleri açıkladı. Özkaldı, ısınmanın engellenememesi durumunda 2120 yılında Doğu Anadolu ile Güney Doğu Anadolu'da yılın 200 gününün aşırı sıcak geçeceğini aktardı.

Ciddi bir yağış azlığı görülecek!


TBMM Küresel İklim Değişikliğini Araştırma Komisyonu’nda yapılan araştırmayı anlatan Özkaldı, ülke genelinde sıcaklıkların ortalama olarak 1-2 derece artacağını vurguladı. Ülkenin doğusu ile güneyi ve Ege kıyılarında gelecekte ciddi bir yağış azlığının görüleceğini kaydeden Akif Özkaldı, kar yağışında da düşüşlerin görüleceğini sözlerine ekledi.Buna rağmen Doğu Karadeniz'de yağışların artacağını kaydeden Özkaldı, Türkiye genelinde ciddi bir su sıkıntısının çekileceğinden bahsetti.

"Su stresi yaşayan ülkelerden biriyiz"


Türkiye'nin yarı kurak iklim bölgesinde bulunduğunu ve "su stresi yaşayan ülkeler" arasında bulunduğunu ifade eden Özkaldı, su kanununun çıkması gerektiğini söyledi.Su Kanunu'nun taslağının hazırlandığını aktaran Özkaldı; taslakta "suyun hukuki niteliği", "kaynakların korunması", "su yönetim ilkeleri" ve "Uygulanacak cezalar" konularının yer aldığını bildirdi. Ayıların kış uykusunda da kısalmaların gözlemlendiğini kaydeden Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Bulut, ülke genelinde bazı istilacı bitki ve hayvan türlerinin yaygınlaştığını dile getirdi.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@