12 uçak dolusu altın nerede?

Halkın iradesiyle iktidara gelemeyenler, 27 Mayıs askerî darbesini tezgâhladıktan sonra ebediyyen başlarına bela olmaması için merhum Başbakan Adnan Menderes'i idama götürmek amacıyla akıllara zarar sayısız yalan ortaya atmıştı. Bugün bile kulağa çok çılg

Güncel 23.04.2021 - 06:00 04.05.2021 - 04:18 İlan35

27 Mayıs askerî darbesinden sonra, yeniden halkın desteğini alır korkusuyla merhum Başbakan Adnan Menderes'i idam edilmesi için bilhassa basın üzerinden akıllara zarar onlarca iftira atılmıştı. Yalanlardan akıllarda en çok kalan ise "12 uçak dolusu altın" hikâyesiydi.

Dağıtılan bir bildiride Adnan Menderes ile Celal Bayar'ın "yakalandığı" belirtilmiş ve tüm matbaa sahiplerinden bu haberin bildiri şeklinde basılarak yayılması istenmişti. "Eskişehir Örfi İdare Komutanı Tuğgeneral Bedil Kireçtepe" imzalı "Eskişehir Örf İdare Kumandanlığı Tebliği" başlığı taşıyan bildiri şu şekildeydi: 

"Ankara'da bütün hükümet erkanı ile Demokrat Parti'nin başkanları, beraberinde 12 uçak dolusu mücevherat, altın ve para ile yabancı ülkelere kaçarken yakalanmışlardır. 

Sabık Reisicumhur Celal Bayar ile sabık Başbakan Adnan Menderes, askerî kumandanlıkça tevfik edilmiştir. 

Eskişehir'de matbaası bulunan herkesin bu bildiriyi basıp yaymalıdır."

İtibar suikastı

Irak devrik liderinin sevmeyeni kadar seveninin de çok olduğunu bilen Amerikan yönetimi, Saddam Hüseyin'i idam etmeden önce itibar suikastı düzenlemiş, Saddam'ın sarayının sütunlarından çatal, kaşık, bıçaklarına hatta tuvaletine kadar her yerin altın olduğu yalanını atmıştı.

Amerika'nın uydusu olarak kendisine bağlamak istediği ülkelerde önüne engel olarak çıkan yöneticilere yönelik itibar suikastı tekniği yüzyıllardır bilinmesine rağmen metodun geçerliliğinin hiçbir dönem yitirmediği de biliniyor. "Halk fakirken yönetim zevku sefa içinde yüzüyor" algısı oluşturan Amerika ve uydu adayı ülkedeki iş birlikçileri, liderlerin idam edilmesi karşısında olası halk hareketlerinin de bu şekilde önüne geçmiş oluyordu.

Bir darbe girişimi değil, işgal girişimi olan 15 Temmuz 2016'daki alçak kalkışmada da Amerika'nın önündeki en büyük engel olan Erdoğan'ı öldürmek yetmeyecek, Erdoğan'dan önce itibarını katletmek gerekecekti.

Bu nedenle sıkça Erdoğan'ın uçakla Almanya'ya doğru kaçtığı iddiaları gece boyunca kasıtlı olarak gündemde tutulmaya çalışılırken, "otel bahçesinde gömülü 96 ton altın" iddiaları ile ilgili olarak da "Erdoğan yakalandıktan sonra altınların etrafına dizileceği ve çekilen fotoğraflar servis edilirken 'Erdoğan altınlarla kaçarken yakalandı' denilerek halkın gözünde itibarının öldürüleceği" dillendiriliyordu.

O gün Adnan Menderes hakkında "12 uçak dolusu altınla yabancı bir ülkeye kaçıyordu" yalanını servis eden zihniyetin torunlarının bugün, defalarca nerede olduğu açıklanmasına rağmen kasıtlı şekilde "128 milyar dolar nerede?" yalanını servis etmeleri, 15 Temmuz gecesi Erdoğan'ın uçakla Almanya'ya kaçıyor olduğu iftiralarını atmaları birbirleriyle de hayli örtüşüyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@