13 Mart Rusya son dakika NATO üssünü mü vurdu!? Sorusu şuan tüm dünyada gündem olmuş durumda. Bu anlamda Rusya-NATO 3. dünya savaşı çıkacak mı? Sorusu da merak ediliyor. Rusya, Polonya sınırında bulunan NATO eğitim üssüne roketli saldırı düzenledi.

13 Mart Rusya son dakika NATO üssünü mü vurdu!? Sorusu şuan tüm dünyada gündem olmuş durumda. Bu anlamda Rusya-NATO 3. dünya savaşı çıkacak mı? Sorusu da merak ediliyor. Rusya, Polonya sınırındaki NATO eğitim üssünü 30 roket ile vurdu. İlk belirlemere göre; 9 kişi hayatını kaybetti, 56 kişi yaralandı.

13 Mart Rusya son dakika NATO üssünü mü vurdu!? Rusya-NATO 3. dünya savaşı çıkacak mı?

Saldırının Batı ülkelerinden gelen silah ve gıda malzemelerinin bulunduğu Polonya sınırındaki Yavorov kampına gerçekleştiği bildirildi.

Rusya, Lviv yakınlarında ve Polonya sınırına 10 km mesafedeki Yavoriv'deki askeri tesise roketli hücum düzenledi.

Askeri üs, Ukrayna ordusu ve NATO doğrultusundan tatbikatlar amacıyla kullanılıyordu. 
Lviv bölge valisi hücumda 9 bireyin öldüğünü ve 57 bireyin yaralandığını söyledi.

RUS FÜZELERİ POLONYA SINIRINDAKİ ASKERİ ÜSSÜ VURDU

Lviv çevresel askeri yönetimine göre, Rusya Ukrayna'nın Polonya sınırına sadece 25 kilometre mesafedeki bir askeri üssü amaç aldı.

UKRAYNA: 12 BİNDEN FAZLA ASKER ÖLDÜRÜLDÜ

Ukrayna Savunma Bakanlığı, ülkesine hücum sağlayan Rus ordusundan 12 binden çok askerin öldürüldüğü, 374 tank, 74 uçak ve 86 helikopterin imha edildiğini bildirdi

RUSYA, DONETSK BÖLGESİ'NDE BİR KİLİSEYİ BOMBALADI

Rusya, Ukrayna'nın Donetsk Bölgesi'nde yer alan Svyatogorsk kasabasında yurttaşların sığındığı bir kiliseyi bombalayarak, bölümde yer alan Gostomel kentine de hava hücumu düzenledi.

KSÜ'den Yepyeni İlan: 102 Kişilik Sözleşmeli Personel Alımı Başladı! KSÜ'den Yepyeni İlan: 102 Kişilik Sözleşmeli Personel Alımı Başladı!

3 BİN 593 ASKERİ TESİS VURULDU

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna'da toplam 3 bin 593 askeri altyapı tesisinin imha edildiğini bildirdi.

Konaşenkov yaptığı açıklamada, bir gün içinde Rus askeri birliklerinin Ukrayna'da 1 Mi-24 helikopter, 3 insansız hava aracını vurduğunu belirtti.

Ukrayna'ya ait 79 askeri altyapı tesisinin yok edildiğini kaydeden Konaşenkov, bunların arasında 4 komuta denetim merkezi, 1 etkileşim merkezi, 3 çok namlulu roketatar, 3 elektronik savaş istasyonu, 6 cephane ve 54 askeri teçhizat deposunun bulunduğunu aktardı.

Süleyman Camisi Dernek Başkanı Hacıoğlu, Mariupol'deki caminin bombalanmadığını belirtti.

RUSYA MERKEZ BANKASI: VİSA VE MASTERCARD RUSYA'DA ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEK

Rusya Merkez Bankasından oluşturulan yazılı açıklamada, ülkede Visa ve Mastercard'la oluşturulan işlemlerin, Ulusal Ödeme Kartı Sistemi ile gerçekleştirildiği ve yaptırımlardan etkilenmediği belirtildi.

Söz hususu kartlarla, Rusya'da ATM'ler, ödemeler ve para transferleriyle alakalı işlemlerin yapılmaya devam edileceğine işaret edilen açıklamada, "Rus bankaları doğrultusundan verilen Visa ve Mastercard kartları, son kullanma tarihlerine kadar Rusya'da normal bir şekilde çalışmaya devam edecek." ifadesine yer verildi.

KRİTİK DAVA YARIN BAŞLIYOR

Rusya'nın, Ukrayna'ya yönelik başlattığı harp on birinci gününe girdi. Çatışma ve müzakereler devam ederken, harpa yönelik kaygı ise; insan hakları ihlalleri, sivillerin can kaybı, mallarının tahrip olması ihtimali. Bu tarafta Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı'na 26 Şubat tarihinde Rusya'nın, 1948 tarihli BM Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi'ni ihlal ettiği iddiasıyla başvurdu ve Divan'dan 'acil geçici önlem" alınmasını talep etti. Divan, geçici önlemlerin tarafların katılımı ile incelenmesi amacıyla 7 ve 8 Mart'ta duruşmalar düzenleyeceğini açıkladı.

HARKİV'DE İNSANİ YARDIM KORİDORUNUN AÇILMASI BEKLENİYOR

Ukrayna'da iktidardaki Halkın Hizmetkarı Partisi Başkanı David Arakhamia, sosyal medya hesabından bir takipçisinin Harkiv'de insani yardım koridorunun açılıp açılmayacağı ile alakalı sorusuna verilen cevapta, söz hususu koridorun bugün açılabileceğini söyledi.

ATEŞKESE UYULMADI, TAHLİYELER ERTELENDİ

Ukrayna-Rusya Savaşı'nın 10. gününde; Mariupol ve Volnovaha'da insani koridor oluşturulması amaçiyle ateşkes uygulanacağı duyurulmuştu. Mariupol Belediyesi. Rus yönünın ateşkese uymaması nedeniyle tahliyeler ertelendiği duyurdu.

Ukrayna ve Rusya arasındaki 3. tur müzakerenin Pazartesi günü uygulanacağı açıklandı.

"BU KARAR KOLAY ALINMADI"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'ya yönelik askeri operasyonla alakalı, "Bu karar basit alınmadı.' dedi

UKRAYNA İKİ KENTTE TAHLİYENİN DURDURULDUĞUNU AÇIKLADI

Ukrayna, Rusya'nın ateşkese uymadığı amacıyla iki şehirde tahliyenin durdurulduğunu açıkladı

Ukrayna, Rusya'nın ateşkes ihlali nedeniyle Mariupol ve Volnovaha kentlerindeki tahliye operasyonlarının durdurulduğunu bildirdi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Yardımcısı Kiril Timoşenko, yaptığı açıklamada, Rusya'nın daha evvel insanları tahliye etmek amacıyla varılan ateşkes anlaşmasına uymadığını belirtti.

Timoşenko, bu amaçla Mariupol ve Volnovaha kentlerinde tahliye operasyonunu durdurduklarını ifade ederek, "Rus yönü ateşkese bağlı kalmıyor, Mariupol'e ve etrafına ateş açmaya devam ediyor." dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı, daha evvel, ülkenin güneydoğusundaki Mariupol ve doğusundaki Volnovaha kentleri amacıyla Ukrayna güçleriyle tahliye üstünde ateşkes sağladıklarını açıklamıştı.

Uluslararası Kızıl Haç Komitesinin iş birliğinde yapılacak söz hususu operasyonda, Mariupol ve Volnovaha kentlerinden aşağı yukarı 215 bin sivilin Zaporijya bölgesine tahliye edileceği bildirilmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı ateşkes kararının ertelenmesinde Ukraynalı milliyetçileri suçladı.

Ukrayna Savunma Bakanlığı ise yaptığı açıklamada, "Rus askerlerinin şehirden çıkmaya çalışan sivillere saldıraması nedeniyle kimse şehirden çıkamadı" ifadelerine yer verildi.

UKRAYNA ORDUSU, RUS ZIRHLI ARAÇLARINI VURDU

Rusya'ya ait zırhlı vasıta konvoyu, Ukrayna ordusu doğrultusundan vuruldu.

Rusya'nın Ukrayna'daki askeri operasyonu devam ediyor. Ukrayna, Rusya saldırılarını püskürtmeye çalışırken, Ukrayna ordusu doğrultusundan teşhis edilen Rusya'ya ait bir zırhlı vasıta konvoyunun vurulma anları da meydana çıktı. Hedef alınan Rus konvoyu, Ukrayna ordusuna ait tanklar ile vuruldu.

Ukrayna birlikleri Zaporijya nükleer santralinin denetimini geri aldı

Rusya Savunma Bakanlığı: Bugün Moskova saatiyle 10.00'dan itibaren Rus yönü sessizlik rejimi ilan ediyor ve Mariupol ve Volnovakha'dan sivillerin çıkışı amacıyla insani koridorlar açıyor.