13 milyon emekli buraya kilitlendi! Emekliye 410 TL zam ve asgari ücret ayarı geliyor! Maaşlar 2500 TL'yi geçecek!

13.2 milyon emekli vatandaş gelecek zam haberlerini yakından takip ediyor. Beklenen açıklama ise biraz önce yapıldı. Maaşlara 410 TL zam geliyor, ayrıca en düşük maaş asgari ücretle eşitleniyor.

Ekonomi 15.10.2021 - 18:30 15.10.2021 - 18:30 Volkan Arık

13 milyon emekli buraya kilitlendi! Emekliye 410 TL zam ve asgari ücret ayarı geliyor! Maaşlar 2500 TL'yi geçecek. Milyonlarca emeklinin gözü kulağı zam haberlerinde nokta yapılan her son dakika açıklaması emekli vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Emekliye zam tahminleri de peş peşe açıklanmaya devam ediyor. BAĞ-KUR, SSK ve Emekli Sandığı kapsamındaki emeklilerin maaşları yavaş yavaş netleşmeye başladı. 2022 Ocak ayında emekliye verilecek olan zam tutarını enflasyon rakamları belirleyecek. Yılın ikinci yarısındaki 3 aylık rakamları ortaya çıkarken şimdi son 3 ayın verileri bekleniyor. Peki emekliye kaç TL zam gelecek? Emekli 2022 zammı ne kadar olacak soru işarete işte son dakika emekliye zam tahminleri…

Milyonlarca emekli vatandaş yaz aylarında zam almış ve ardından gelen bayram ikramiyeleri ile birlikte rahatlamıştı. Artık yıl sonuna kısa bir zaman kala emekli vatandaşlar için yeni zam dönemi geliyor. Emekli Sandığı emeklileri geçtiğimiz günlerde yapılan toplu sözleşme görüşmeleri ile 2022 yılı zamlı maaşlarını öğrenmişti. Ancak Ocak ayında açıklanacak olan enflasyon verileri Emekli sandığı emeklileri de yakından ilgilendiriyor. Çünkü Emekli Sandığı emeklilerine ocak ayında enflasyon farkı verilecek ve şimdiden bırakan maaşları etkileyecek kadar yükseldi. Peki SSK ve BAĞ-KUR emeklileri ocakta ne kadar zam alacak? 2022 ocak emekli zammı ne kadar olacak?

13-milyon-emekli-buraya-kilitlendi-emekliye-410-tl-zam-ve-asgari-ucret-ayari-geliyor-maaslar-250-3

SON 3 AYIN VERİLERİ BELİRLEYECEK

Artık yıl sonuna kısa bir zaman kaldı ve emekli vatandaşlardan haberlerini yakından takip etmeye başladı. Emeklilerin Ocak ayında alacakları zam yılın ikinci 6 aylık dönemindeki enflasyon verileri doğrultusunda belli olacak. Şu ana kadar 3 aylık enflasyon verileri belli oldu. Temmuz, ağustos ve eylül aylarında çıkan enflasyon yüzde 4.23 olarak açıklandı. Ekim, Kasım ve aralık aylarında ortaya çıkacak olan 3 aylık enflasyon rakamları doğrultusunda SSK ve BAĞ-KUR emeklisi vatandaşların maaşlarına zam gelecek. Ama bunun yanında Emekli Sandığı emeklisi olan memur emeklisi vatandaşlarda enflasyon farkı alacak. Memur emeklisinin enflasyon farkı alabilmesi için Geçtiğimiz günlerde Toplu sözleşme görüşmelerinde yapılan zamdan daha yüksek enflasyon çıkması gerekiyor.

13-milyon-emekli-buraya-kilitlendi-emekliye-410-tl-zam-ve-asgari-ucret-ayari-geliyor-maaslar-250-2

ASGARİ ÜCRET AYARI YAPILACAK MI?

Emekli maaşları konusunda Türkiye Emekliler derneğinin de bir talebi bulunuyor. Emekli vatandaşların çok düşük maaş aldığını belirten Dernek, en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesi ne çekilmesi gerektiğine inanıyor. Emek Türkiye Emekliler Derneği tarafından yapılan bu talebin kabul edilmesi halinde en düşük emekli maaşı Ocak ayında yapılacak olan zam sonrasında ortaya çıkan asgari ücrete eşitlenecek. Ancak bu durum şimdilik sadece talep halinde.

13-milyon-emekli-buraya-kilitlendi-emekliye-410-tl-zam-ve-asgari-ucret-ayari-geliyor-maaslar-250-1

410 TL ZAM GELMESİ BEKLENİYOR

SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin maaşlarına Ocak ayında gelecek olan zam ile ilgili tahminlerde devam ediyor. Şu ana kadar ortaya çıkan enflasyon verileri ve Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon tahminleri göz önünde bulundurulduğunda emekli vatandaşların maaşlarına 410 TL zam gelmesi bekleniyor. Emekliler bu zamdan çok Türkiye Emekliler Derneği tarafından yapılan talebin hayata geçmesini bekliyor. Eğer bu talep kabul edilirse emekli vatandaşlar daha rahat bir şekilde hayatlarını sürme imkanı bulacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@