Bulut İnşaat şirketi, 130 kişiye projenin maketi üzerinden ev sattıktan sonra evleri vermediği için açılan davada 316 yıl hapis ve 1,275 milyon tl para cezasına çarptırıldı. Temel Bulut’un sahibi olduğu Bulut İnşaat, İstanbul’un Esenyurt ilçesinde başlad

Bulut İnşaat şirketi, 130 kişiye projenin maketi üzerinden ev sattıktan sonra evleri vermediği için açılan davada 316 yıl hapis ve 1,275 milyon tl para cezasına çarptırıldı.


Temel Bulut’un sahibi olduğu Bulut İnşaat, İstanbul’un Esenyurt ilçesinde başladıkları inşaatı, 2015 yılında bitireceklerine dair tanıtım kampanyaları yaptıktan sonra, 130 kişiye maket üzerinden ev sattı. İstanbul’da isimleri Eviva, Eviva Tower, Ewiva Home, Ewiva Nirvana ve Ewiva Gümüşcity gibi isimlere sahip projelerin henüz inşaatına başlamadan ve gerekli yasal prosedürü oluşturmadan maket üzerinden satış yaptı. 130 kişi maket aşamasındaki projeden daire satın aldı ancak evler teslim edilmedi. Bulut İnşaat hakkında açılan dava sonucunda 1300 yıla kadar hapis cezası isteniyordu.


Projenin sahibi inşaat şirketinin başındaki isim olan Temel Bulut, savunmasında 4 yıldır tutuklu olduğunu, dolandırıcılık yapmadığını ve ticaret yaptığını söyledi. Yaptığı satış tutarının 10 katı harcama yaptığını ifade eden Bulut, kendisi mağdur olduğu için ev satın alan kişilerin de mağdur olduğunu ifade etti. 

Sigara Fiyatlarına İndirim Şoku! Sigarada Fiyatlar İlk Defa Düştü! Sigara Fiyatlarına İndirim Şoku! Sigarada Fiyatlar İlk Defa Düştü!


Hapis ve para cezası


Mahkeme, Temel Bulut’un haricindeki sanıkları yeterli delil olmadığı için beraat kararı verdi. Temel Bulut ise, dolandırıcılık suçundan 316 yıl hapis cezasının yanı sıra, 1 milyon 275 bin tl adli para cezası aldı. Mağdur avukatı ise, bu kararın bir emsal olduğunu ve maketten ev satın alıp mağdur olanların bu durumda dikkatli olması gerektiğini bildirdi.