Sevgililerin birbirlerine hediye alması, sürpriz yapması ile kutlanan 14 Şubat sevgililer günü, her sene aynı tarihte kutlanıyor. Her sene Şubat ayının 14'ünde kutlanan sevgililer gününde çiftler o günü birbirlerine ayırıp sürprizler yapıyorlar.

Belediye Şubat Ayından İtibaren %60 Zamlı Maaş Ödeyeceğini Açıkladı Belediye Şubat Ayından İtibaren %60 Zamlı Maaş Ödeyeceğini Açıkladı
Sevgililerin birbirlerine hediye alması, sürpriz yapması ile kutlanan 14 Şubat sevgililer günü, her sene aynı tarihte kutlanıyor. Her sene Şubat ayının 14'ünde kutlanan sevgililer gününde çiftler o günü birbirlerine ayırıp sürprizler yapıyorlar. Birbirilerine hediye alıp hediye veriyorlar. Hal böyle olunca sevgilisi olan ve sevgililer gününde sevgilisi ile vakit geçirip sürpriz yapmak isteyen kişiler de bu sene 14 Şubatın hangi güne denk geldiğini merak etmeye başladı. Peki, sevgililerin birbirlerine aşklarını ilan ettikleri gün olan 14 Şubat sevgililer günü bu sene hangi güne geliyor ? 14 Şubat hangi gün ? 14 Şubat sevgililer günü ne zaman ? Bu sene sevgililer günü hangi gün ? 14 Şubat 2021 sevgililer günü hangi gün ?

Sevgililerin kutladıkları özel gün olan sevgililer günü geçen sene 2020 yılında Cuma gününe denk gelmişti. Çiftler o günü beraber geçirmişlerdi. Çalışmaya vatandaşlar o günden hafta sonunu da dahil edip yakın çevreye tatile gitmişlerdi. Çalışan ve izinli olmayan kişiler de mesai çıkışı sonrasında sevgilileri ile güzel bir yemek yiyip geceyi romantik bir şekilde geçirmişlerdi. Birbirlerine hediye alarak bu günü kutlayan çiftler, 14 Şubat sevgililer gününün bu yıl hangi güne geleceğini merak ediyorlar. 14 Şubat ne zaman ?Geçtiğimiz günlerde Serdar Ortaç'ın konuk olduğu Kenan İmirzalıoğlu'nun sunuculuğunu yaptığı ATV ekranlarında yayınlanan yarışma programında "14 Şubat 2021" in hangi güne denk geldiği sorusu sorulmuştu. Birçok kişinin izlediği bilgi yarışmasına yılbaşı özel gecesinde birbirinden farklı ve sevilen sanatçılar da konuk olarak dahil oldular. Kenan İmirzalıoğlu, ünlü şarkıcı Serdar Ortaç'a sevgililer günü ile ilgili bir soru yöneltti. 1 Ocak 2021 tarihi Cuma gününe denk geldiğine göre 14 Şubat 2021 sevgililer günü hangi güne denk gelecektir diye bir soru sordu. Bu sorunun sorulması ile beraber izleyenler de merakla araştırmaya başladı.

14 Şubat sevgililer günü bu sene Pazar gününe denk gelecektir. 14 Şubat 2021 Pazar günüdür.

Sevgililer gününün tarihi;

Sevgililer Günü’nün başlangıcı Roma İmparatorluğu zamanından geliyor. Eski Roma halkında 14 ve 15 Şubat tarihleri çok önemli ve kutsal bir yere sahipti. 14 ve 15 Şubat tarihlerinde eski Roma'da, Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno'ya saygıdan dolayı tatil ilan edilirdi. Juno, Roma'da evlilik ve aşk tanrıçası olarak kabul edilir.

Bir yandan da diğer bir tanrıça olan bereket tanrıçası için de 15 Şubat günü kutlamalar yapılırdı. Roma'da tanrıça olan Lupercus'un onuruna, Lupercalia günü ilan edilirdi. Lupercalia bayramının arife günü olan 14 Şubat'ta yapılan bazı adetler vardı. 14 Şubat günü Roma'da genç erkekler ve genç kızlar isimlerini yazıp bir keseye atardı ve sonrasında kura çekerlerdi. Herkes kuradan kendisine çıkan isim ile o günü çift olarak geçirirdi.

Ancak bir süre sonra Papa bu bayramı yasakladı ve sadece kura çekmeye izin verdi. Kurada da Aziz Valentine anısına kızların değil sadece azizlerin isimleri yazılabiliyordu. Sonrasında genç erkeklerin savaşmaları ve savaşta daha güçlü olmaları için evlenmesi yasaklandı. Evlilik ve aşk yasağı alan genç erkeklerin tüm hayatı sadece devleti korumak için savaşmak olmuştu. Savaşta olsa aralarından biri bu yasağı yıktı. O zamanın bu yasağı getiren hükümdarı da ceza olarak Valentine'yi hapse attırdı. Atıldığı hapishanede gardiyanın kızına aşık olan Valentine, 14 Şubat günü idam edilmeye götürülürken aşık olduğu kıza bir mektup verir. Valentine aşık olduğu kıza, Senin Valentine'in imzalı bir aşk mektubu vermiş ve öldürülmüştür.