Üzerinden "Türkiye Devlet Fedaileri" ismine düzenlenmiş tanıtım kartı çıkan Mehmet Cazip Obay'ın ‘Ben Süleyman Soylu’nun adamıyım’ sözleri ve para talep ettiği iddiası tartışma yarattı.

Türkiye'nin Schengen Vizesi Ret Oranı da Yüzde 300 Yükseldi! "Vizesiz Avrupa" Hayallerimiz Vardı Bizim! Türkiye'nin Schengen Vizesi Ret Oranı da Yüzde 300 Yükseldi! "Vizesiz Avrupa" Hayallerimiz Vardı Bizim!

Mehmet Cazip Obay, üzerinden çıkan ve Cumhurbaşkanlığı forsunu taşıyan "Türkiye Devlet Fedaileri" ismine düzenlenmiş tanıtım kartı ile gündem olmuştu.

Tartışmaya girdiği 15 Temmuz Federasyonu Başkanı Mehmet Sıddık Dönmez, Emniyet’te Mehmet Cazip Obay ileilgili ifadesinde “Obay, ‘Ben Süleyman Soylu’nun adamıyım’ dedi.

Geçtiğimiz gün İzmir'in Torbalı ilçesinde, Mehmet Cazip Obay adlı şahıs, 15 Temmuz Federasyonu Başkanı Mehmet Sıddık Dönmez ile tartışmış olay yerine gelen polis, tarafları karakola götürmüştü.

Ancak Obay'ın üzerinden bir adet kurusıkı tabanca ve üstünde Cumhurbaşkanlığı forsunun da olduğu “Türkiye Devlet Fedaileri” yazılı kimlik kartı çıkınca olay sorular eşliğinde gündeme yansımıştı.

Şahıslar ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılırken Mehmet Sıddık Dönmez’in ifadesi henüz ortaya çıktı.

Aycan Karadağ'ın haberindeki bilgiye göre Dönmez polise verdiği ifadede, üzerinden “Türkiye Devlet Fedaileri” yazılı kimlik çıkan Mehmet Cazip Obay’ın kendisini tehdit ettiğini ve her ay 50 bin TL para istediğini söyledi.

Dönmez dikkat çeken ifadesinde “Şahıs ‘Bana her ay 50 bin TL para ödeyeceksin’ dedi. Bana ‘Ben Süleyman Soylu’nun adamıyım, ben İstanbul Emniyeti adına iş yaparım. Eğer vermezsen seni şu an emniyet güçlerine aldıracağım’ dedi. Mehmet Cazip Obay polisi aradı gelen polise de aynı şeyleri söyledi.” şeklindeki skandal iddialara yer verdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Obay ise, Türkiye Devlet Fedaileri adlı yapılanmanın resmi bir kuruluş olmadığını ifade ederek amaçlarını ise “Kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak” diye açıklamıştı.

Obay, “Devlet Fedaileri herhangi bir ideoloji taşımayan, tamamen milliyetçi gençlerden oluşan insanların bir araya gelerek, kolluk kuvvetlerine ‘Şurada bu insan torbacı, şurada bu insan bunu yapıyor’ gibi bilgi veren kişilerdir” demişti.

Konuyu gündeme getiren CHP İzmir Milletvekilli Murat Bakan ise son yaptığı açıklamada, “Bu tarz ne olduğu belli olmayan yapılanmaların ortaya çıkması, ülkemizde silahlı güç, paramiliter yapılanmalar olduğu izlenimini veriyor ve bu da toplumda korkuya ve endişeye sebep oluyor. İnsan bilmediği şeyden korkar. Biz bu yapılanmaları araştırıyor, ifşa ediyor ve görünür kılıyoruz. Biz bu yapılanmaları ve iddiaları Meclis’e taşıyor, basın aracılığıyla kamuoyuna duyuruyoruz. Saray’ın yaratmaya çalıştığı gizem havasından korku ikliminden çekinmiyoruz.”dedi.