15 Temmuz "darbe girişimi" tarihinden sadece 1 ay önce kurulması ve sonrasında ise FETÖ okullarının devredildiği bir kurum haline gelmesi ile dikkat çeken Maarif Vakfı'na MEB bütçesinden yine bir servet ayırıldı.

Türkiye'de kaynak bulunamadığı gerekçesi ile okul inşaatları teker teker iptal edilip hatta durdurulurken tartışmalı bir tarihe sahip Maarif Vakfı'na AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzası ile Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden 1 milyar 871 milyon 857 bin Türk Lirası ayırıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile AKP'li isimlere ait olan Türkiye Maarif Vakfı’na Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden 1 milyar 871 milyon 857 bin Türk Lirası’na kadar kaynak aktarılabilecek oldu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan kararda, yurt dışında eğitim hizmeti veren okul, eğitim kurumu ve yurt gibi tesislerin açılması, eğitim faaliyetlerinin yürütülmesi ve öğrencilere burs sağlanması amacı ile Türkiye Maarif Vakfı’na kaynak aktarılacağı açıklandı.

Dikkat çeken kaynak tutarı ise 2022 yılı Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden 1 milyar 871 milyon 857 bin Türk Lirası olarak belirlendi.

Bu arada Erdoğan'ın kızı Esra Albayrak'ın da yer aldığı Maarif Vakfı ile birlikte yine aynı tanıdık isimlerin yönetiminde olan Yeşilay kaynakları da arttırılmıştı.

15 Temmuz'dan 1 ay önce kuruldu

Emekliye Müjdeli Haberi Kamu Bankaları Veriyor! Bankadan Yeni Açıklama Geldi! Emekliye Müjdeli Haberi Kamu Bankaları Veriyor! Bankadan Yeni Açıklama Geldi!

Mecliste 17 Haziran 2016 günü; “Yurt dışında insanlığın ortak birikim ve değerlerini esas alarak örgün ve yaygın eğitim hizmetleri vermek ve geliştirmek…” görevlerini yürütmek üzere Türkiye Maarif Vakfı kurulmasına ilişkin 6721 sayılı yasa kabul edildi ve o güne değin yalnızca Milli Eğitim Bakanlığı’na tanınan; Türkiye Cumhuriyeti adına başka ülkelerde doğrudan eğitim kurumu açma imtiyazı bu vakfa da verildi.

Dahası, vakfın eğitim-öğretim kurumunun bulunduğu yurt dışındaki bir şehirde, Milli Eğitim Bakanlığı bile olsa, bir başka kamu kurumunun, benzer amaçlarla birim kurması yasaklandı.

Vakıf'ın Devlette kaydı yok. İnternet sitesinde bütçe, bilanço, faaliyet raporu, Vakıflar Genel Müfettişlerinin ya da Vakıf Denetim Kurulu denetçilerinin düzenlediği raporları da yayımlanmıyor.Kısacası tam bir sır küpü olması ile de dikkat çekiyor.

Bu arada Maarif Vakfının yalnızca FETÖ okullarının devir alınmadığı Fuat Oktay'ın, 213 FETÖ okulu devir aldıklarını söylerken kitapçıkta Maarif Vakfının 332 okulu olduğunun yazması ile biliniyor.

Vakfın kurucuları AKP'li

MEB'den bütçe alan vakfın kurucuları eski AKP milletvekili ya da adayları olması ile de dikkat çekiyor.  

Maarif Vakfı Denetim Kurulu üyelerinden biri AKP Genel Başkan yardımcısı, öteki TÜRGEV yönetim kurulu üyesi ve Önder İmam Hatip Derneği Genel Müdür Yardımcısı.

Kaynak: Solhaber