Program açıklandı. Başvuru koşulları açıklandı. İşte yapmanız gerekenler…

Bu destek ödemesinden 15 yaşından büyük herkesin faydalanma hakkı var. İŞKUR tarafından veriliyor. Günlük 35, 45, 70, 81 liraya kadar ödemesi yapılıyor. 400 Türk lirası da bakım desteği veriliyor. İŞKUR tarafından yapılan açıklama ülkemizdeki milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiriyor. İŞKUR işsizliğin ve istihdamın arttırılması için düğmeye bastı. Meslek eğitim kursları verilmeye devam ediliyor. İŞKUR meslek kurslarına katılanlar da günlük olarak ödeme alabiliyor. 81 liraya kadar veriliyor. İŞKUR iş arayan ve işsiz vatandaşlara destek olmak için mesleki eğitim sunuyor. Çeşitli programlar sunan kuruma 15 yaşından büyükler katılabiliyor. 

15 yaşından büyük herkes istihdama katılmak ya da meslek eğitimi almak için İŞKUR tarafından düzenlenen bu kurslara katılabilir. Küresel anlamda başlayan korona virüs salgını tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkiledi. Ekonomiyi ve işsizliği etkilen salgın nedeniyle birçok genç istihdam fırsatı arıyor. İŞKUR gençlere iş alanı yaratmak için mesleki eğitim kurslarını arttırdı. Her gün yeni program ve eğitim kursları açılıyor. Bu kurslara katılan gençlere de günde 81 liraya kadar ödeme yapılıyor. Başvurular ise Çalışma ve İŞ Kurumu il/ilçe müdürlüklerinden yapılabilir. 81 ildeki tüm vatandaşlarımızın da başvuru hakkı bulunuyor. 

KATILANLARIN GÜNLÜK OLARAK HESAPLARINA YATIYOR

İŞKUR meslek eğitim kurslarına katılan vatandaşlarımız sadece meslek öğrenmekle kalmıyor aynı zamanda günlük belirli bir oranda ücret de alıyorlar. Ücretin alınması içinde kurslara fiilen katılım zorunlu. Sadece katılan günler üzerinden vatandaşlar ücret alabiliyor. Üstelik bazı kurslar da garantili meslek var! yani kursu bitirdikten sonra mesleğinize hemen başlama şansınız bulunuyor.
-    Sanayi sektöründeki mesleklerde istihdam garantili eğitim kursları düzenleniyor. Kurslara katılımda ise günlük olarak 70 Türk lirası kursiyerler zaruri gider ödemesi alıyor
-    Geleneksel mesleklerde eğitim kurslarına katılan vatandaşlara da günlük 45 lira zaruri gider ödemesi yapılmakta
-    İstihdam garantisi olmayan meslek kurslarına katılanlara da İŞKUR tarafından günlük 35 lira yatırılmakta
-    Anne Projesi kapsamında 0-15 yaş arası çocuğu olan ve istihdam garantili mesleki eğitim kursuna katılan annelere de günlük 110 Türk lirası gider ödemesi yapılmakta. 

ANNELERE 400 TL BAKIM DESTEĞİ VERİLİYOR

İŞKUR sadece gençlere ya da kursa katılan kursiyerlere değil aynı zamanda annelere de destek oluyor. Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen istihdam garantili kurslara katılan annelere destek ödemesi veriliyor. Eğer annenin bakmakla yükümlü olduğu 2 ila 5 yaş arasında çocuğu bulunuyorsa İŞKUR tarafından 400 lira bakım desteği alıyor.

MESLEKİ EĞİTİM KURSLARINA KATILIM KOŞULLARI

-    Mesleki eğitim kurslarından yararlanmak için vatandaşların kuruma kayıtlı işsiz olmaları gerekiyor
-    15 yaşından büyük olunmalı
-    Mesleğin gerektirdiği ön koşullara ve özel şartlara sahip olmak
-    İŞKUR’da aynı meslekten düzenlenen eğitim kursunu tamamlamamış olmak
-    İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmak
-    Emekli olmamak

SAĞLIK SİGROTASI VE PRİM

İş kazası ve meslek hastalığı sigorta primi de yine İŞKUR tarafından kursiyerlere yapılmaktadır. 

BAŞVURU YERİ VE ZAMANI

İşbaşı eğitim kurslarına katılım için tüm vatandaşlarımız kendi illerinde ya da ilçelerinde bulunan Çalışma ve İŞ Kurumu merkezlerine giderek başvuru da bulunabilirler. Programlar içinse bir zaman kısıtlaması bulunmamaktadır.