Türkiye’deki 16 milyon emekli vatandaşın gözü kulağı Ocak ayında yapılacak olan emekli maaşı zamlarına kilitlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘’Emeklileri rahatlatacak çözümler üretiyoruz’’ açıklamasından sonra beklentiler arttı. Ocak ayı emekli maaşı zammı için 2 yeni formülün üretildiği netlik kazandı. İşte detaylar…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilk kez gündeme getirilen ‘’emeklileri rahatlatacak çözümler’’ ile ilgili çalışmalara devam ediliyor. Ocak ayında yapılacak olan emekli maaşı zammı için hükümetin yeni formüller ürettiği ortaya çıktı. Taban maaş ile refah payının da içerisinde değerlendirildiği yeni emekli maaşı zam formülü hükümeti yakın kaynaklar tarafından teyit edildi. Geçtiğimiz günlerde en düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL olmasına karar verilmişti. Ocak ayı emekli maaşı zammında ise bu rakam yükselecek. ‘’Kök aylık’’ kategorisinde değerlendirilen en düşük emekli maaşı yükselecek.

66-4

Emekli Maaşların Refah Payı Eklenecek

Ocak ayı emekli maaşı zammı için hükümetin hazırladığı ilk formüle göre emeklilere refah payı ödemesi yapılacak. Refah payı belirlenirken enflasyon oranları ile orantısal olmasına dikkat edilecek. Diğer formülde ise ‘’kök aylık’’ için seyyanen artış bulunuyor. Ülkemizdeki 6 milyon emekli vatandaş tarafından en düşük emekli aylığı alınıyor. Bu nedenle ‘’kök aylık’’ düzenlemeleri kritik önem taşıyor. Öte yandan her emekli vatandaşın kök aylığı farklılık gösterebiliyor. Bu yüzden kademeli şekilde kök aylıklara zam yapılmasına karar verildiği öğrenildi. Refah payı ise kök aylığa ilave olacak şekilde ödenecek.

PARA 20

Emeklilere Kaç Puanlık Refah Payı Ödenecek?

T.C. Merkez Bankası’nın enflasyon verileri belirleyici olacak. Enflasyonda en üst noktanın yüzde 68 olduğu düşünülüyor. Emekli maaşlarına yapılacak zam yüzde 68 oranından hesaplanırsa; memur ve memur emeklilerine yüzde 52.19 oranında zam yapılması bekleniyor. Refah payının ise memurlar için yüzde 16.48 oranında olacağı düşünülüyor. İşçi ve esnaf emeklilerine uygulanacak refah payının ise yüzde 15.40 oranına ulaşması bekleniyor. Hatırlanacağı gibi Temmuz ayında refah payı yüzde 25 olarak açıklanmıştı. Bağ-Kur emeklilerinin refah payı yüzde 19.77 olurken, Emekli Sandığı için yüzde 17.55 pay açıklanmıştı. Lakin, hükümet tarafından yüzde 25’e tamamlanmasına karar verildi. Refah payı kök aylıklara eklenerek ödendi. Ocak ayı emekli maaşı zamlarında ise refah payı ile birlikte yüzde 52 oranında zam yapılması bekleniyor.

paragelir

Devletten Resmi Açıklama Geldi! Şehirlerde ve İlçelerde Kar Tatili Alarmı! Devletten Resmi Açıklama Geldi! Şehirlerde ve İlçelerde Kar Tatili Alarmı!

En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Ocak ayında yapılacak emekli maaşı zamlarıyla birlikte en düşük emekli maaşının 10 bin TL’ye yükselmesi bekleniyor. Hatırlanacağı üzere en düşük emekli maaşı 3 bin 500 TL’den 7 bin 500 TL’ye çıkarılmıştı. Yüzde 114 oranında zam uygulandı. Ülkemizdeki 6 milyon emekli vatandaş tarafından en düşük emekli maaşı alınmaya devam ediyor. Kök aylık statüsünde değerlendirilen en düşük emekli maaşının yüzde 52 oranındaki zamla 10 bin TL’ye yükseltilmesi planlanıyor. Emekli maaşlarına kademeli şekilde zam uygulanması halinde ise bu rakamın daha yüksek olması bekleniyor. Seyyanen zam formülü uygulanırsa da 16 milyon emekli vatandaşa eşit biçimde zam verilecek.