AK Parti Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ve Eski Türk Hava Kurumu Rektörü ve AK Parti aday adayı Prof. Ünsal Ban'ın boşanma kavgası sonrası Sedat Peker'in de iddaları ile SPK eskş başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu'nun FETÖ bağlantı iddiaları gündem oldu.

Türkiye Konuşuyor! Nebati Ne Anlatmaya Çalışıyor? Neo Klasik, Epistemolojik, Heteredoks, Nöro Ekonomi Nedir? Ne Demektir Türkiye Konuşuyor! Nebati Ne Anlatmaya Çalışıyor? Neo Klasik, Epistemolojik, Heteredoks, Nöro Ekonomi Nedir? Ne Demektir

2019’da evlenen AK Parti Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu'ndan istenen 70 milyon TL gibi dudak uçuklatan bir tazminat talebi ile ve Eski Türk Hava Kurumu Rektörü ve AK Parti aday adayı Prof. Ünsal Ban'ın "bildiklerimi açıklayacağım" tehditleri ile gündeme gelmiş ve hemen arkasından da habere gelen "yayın yasağı" ile merak edilen sorular da artmıştı.

Türkiye'de en son suç örgütü liderliği ile hüküm giyen ancak bir dönem AKP iktidarına yakınlığı ile de bilinen Sedat Peker ise yayın yasağı getirilen bu boşanmaya istinaden oluşan gündemde "Ak parti milletvekili zehra taşkesenlioğlu’na sorsanıza, SEDAT PEKER’in takriben bir ay önceki yaptığı paylaşımlardaki SPK yolsuzluğu konusuna değinince, ailece tatile çıktınız. Her şey iyi güzeldi. Sonra ne oldu da birden boşanma kararı verdiniz.?" diye sorarak ciddi iddialarda bulundu.

SPK Başkanı olan abinin görevi bitti, boşanma geldi; 2.5 milyon doları nasıl vermiş?

Türkiye'de bu oldukça dikkat çeken iddialar ile ilgili herahngi bir işlem yapılıp yapılmayacağı, herhangi bir soruşturma açılıp açılmayacağı merak edilirken şuana kadar henüz hiçbir yalanlama gelmeyen Peker iddiaları ve soruları ise şunlar oldu;

Özet olarak "rüşvet almadan iş yapmayan, iş adamlarından aldığı rüşvetlerle 180 Milyon Dolar sermaye yapan, hatta bu para haricinde 5 tane otel aldığını söylenen"  Ali Fuat Taşkesenlioğlu'nun otellerinin de başkası üzerine ait olduğunu söyleyerek aşağıdaki soruların sorulmasını istedi;

Peker'den Ali Fuat Taşkesenlioğlu hakkında flaş rüşvet iddiaları

1-Ali Fuat Taşkesenlioğlu aslında kim? Eski enerji bakanımız

2-Ali Fuat Taşkesenlioğlu aslında Eski Enerji Bakanı ve AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aynı zamanda damadı Berat Albayrak’ın abisi  Turkuaz Medyanın başındaki Serhat Albayrak’ın yakını.

3-Ali Fuat Taşkesenlioğlu 15 Temmuz darbe girişimi sonrası açılan davaalar ile FETÖ Terör Örgütü üyeliği sebebi sayılan ve para yatıranın bile hüküm giydiği Bankasya’nın 17 senelik genel müdürü

4-Ali Fuat Taşkesenlioğlu, insanlar Bankasya ile olan en küçük bağlarında bile hüküm giyerken neden ve nasıl SPK Genel Başkanlığı da dahil kamu kurumlarında yükselerek görevler aldı?

5-Ali Fuat Taşkesenlioğlu, henüz yalanlanmadığı üzere iddialardaki gibi 180 milyon dolar nakit, bir tane de 5 yıldızlı otel sahibi olduysa, Ali Fuat Taşkesenlioğlu'nu kimler korudu ve bu koruma için ne aldılar? Ne kadar aldılar?

Ali Fuat Taşkesenlioğlu'nun korunduğunu ve buna karşılık pay dağıttığını iddia eden Sedat Peker "Hangi şirketlerden kaç para aldılarsa, bütün hepsi bende" diyerek "yalanlanmak" istediğini belirtti ancak henüz herhangi bir yalanlama da, savcılarca açılan bir soruşturma da olmadı.

Bu arada Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Asya Katılım Bankası A.Ş.’de yöneticilik yapmış, ve özellikle 15 Temmuz süreci sonrasında hızlı bir yükselme ile Vakıf Portföy Yönetimi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, Vakıf Finans Factoring Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Vakıf Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili,  Türkiye Halk Bankası A.Ş.Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü, Halk Hayat ve Emeklilik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, Halk Sigorta A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, Halkbank Beograd A.D. Yönetim Kurulu Başkanı ve de Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı olarak "atanmış" bir isim.

SPK Başkanlığı’na 2018 yılında getirilen Ali Fuat Taşkesenlioğlu'nun 17 Nisan tarihinde biten 4 yıllık süre si uzatılmamış ve bunun da ilişkilerinin kötü olduğu söylenen Hazine Ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati talimatı ile olduğu dillendirilmişti.

Bu arada FETÖ lideri Fethullah Gülen’in 17 Aralık 2013’teki talimatı sonrasında birçok FETÖ’cü Bank Asya’ya para yatırmış ve Bank Asya’ya para yatıran birçok isim hakkında da sorşturma başlatılmış ve Bankasya birçok dava dosyasında FETÖ üyeliğine delil niteliği taşımıştı.

SPK Başkanı olan Ali Fuat Taşkesenlioğlu ise, kapatılan Bank Asya’da 16 yıl yönetici olarak çalışmış ve söz konusu bankada Proje Pazarlama Müdür Yardımcılığı, Merter Şube ve Sultanhamam Şube Müdürlüğü, Genel Müdürlük Kredi Tahsis Birim Müdürlüğü ile Kredi Tahsis Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştu.