18 ila 65 yaş arasındaki vatandaşları yakından ilgilendiren bir son dakika duyurusu devlet tarafından ilan edildi. Devlet, bu yaş aralığında olup sosyal ve maddi destek ihtiyacı olan kişilere maddi destek sağlayacak. Kişilerin hesabına yatacak paralar ise ihtiyaç sahipleri tarafından kimlik numaralarını ibraz etmeleri ile çekilebilecek. Gerekli koşulların sağlanması ile bu paralar hemen çekilecek.

Devlet tarafından yapılması planlanan maddi ve sosyal destekler, karşılıksız bir şekilde yapılmaya devam ediyor. 18 ile 65 yaş arasında olan herkes, bu desteklerden faydalanabiliyor. Bu yaş aralığında olan bir çok vatandaşın yararlanabileceği bu desteklerin 2022 yılı için gerekli olan koşulları da bu esnada açıklanmaya devam ediyor. 2022 yılı için yüzde yetmiş ve de yetmiş üzeri engelli raporu olan engelli kişiler, devlet tarafından verilecek olan karşılıksız ödemelerden fayda sağlayabilecek. Temmuz ayında yapılan ödemeler ile beraber verilecek olan engelli maaşları 990 TL olacak ve engellilik oranı yüzde kırk ile yüzde 69 arasında olanlar 659 TL destek ödemesi alabilecek.

18-65 Yaş Arasında Olan Herkes Şart Olmadan Başvurabilecek!

Yaşı 18 ve 65 arasında olan vatandaşlar bu ödemelerden rahatlıkla faydalanabilecek. Vatandaşların 65 yaş ve üzerinde olması durumunda engelli maaşı yerine 65 yaş aylığından faydalanması söz konusu olacak. Bu durumda da 65 yaşını dolduran güçsüz, mağdur, kimsesiz olan vatandaşlar 65 yaş aylığına bazı koşullar dahilinde başvurabilecek. Bu koşullar arasında eşlerin ve kendilerinin kazandığı aylık gelir düzeyine bakılacak. Bu durumda olup da 65 yaş aylığı almak isteyenlerde gelirlerinin asgari ücretin net tutar gelirinin üçte birinden düşün olan kişilerde aylık bağlanması söz konusu olacak.

Devlet tarafından yapılan söz konusu bu ödemeler, karşılıksız olarak verilerek 18 yaşından 65 yaşına varana kadar bu koşulları taşıyan vatandaşlara sağlanabilecek. Destek ödemeleri de her ay verilecek olan kişilerin banka hesaplarına yatırılacak, kişiler kimlik numaraları ile bu paraları çekebilecek.

18-65-yas-arasindaki-vatandaslar-dikkat-geri-odemesiz-destekler-ilan-edildi21

Başvurular Nasıl Yapılacak?

Devlet tarafından verilen sosyal desteklerden faydalanmak için İl Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakıfları üzerinden başvurular yapabilecek. Aynı zamanda kişisel e-devlet hesapları üzerinden de Aile Bakanlığı sekmesinden bu başvurular yapılabilecek. Başvuru için engellilik durumunu gösterir sağlık raporunun dosyalara eklenmesi gereklidir.