18 ile 65 yaş arası herkes alabiliyor! Dilekçe ve TC kimlikle başvurana 700 – 1000 TL arası aylık nakdi destek veriliyor

18 ile 65 yaş arası herkes alabiliyor! Dilekçe ve TC kimlikle başvurana 700 – 1000 TL arası aylık nakdi destek veriliyor! Başvurmak çok kolay, sadece dilekçe yetiyor.

Ekonomi 22.09.2021 - 10:40 22.09.2021 - 10:41 Volkan Arık

Devletin vatandaşlara sağladığı sosyal yardım ödemeleri Eylül ayının son günlerinde de hız kesmeden devam ediyor. Dilekçe ve TC kimlik no ile başvuru yapan vatandaşları aylık destek ödemesi sağlanıyor. Nakdi destek ödemelerinden faydalanmak için 18 ile 65 yaş arasında olmak yetiyor. Acil paraya ihtiyacı olan, ekonomik sıkıntı yaşayan, hayatını maddi anlamda devam ettirmekte güçlük çeken ve yardıma muhtaç olan herkes başvuru yapabilir.

Dilekçe ve TC kimlik kartı ile başvuru yapan 18 ile 65 yaş arasında tüm vatandaşları devlet tarafından sosyal yardım ödemesi yapılıyor. Başvuruya bağlı olarak gerçekleşen ödemeler Bir yıl boyunca aylık olarak ödeniyor. Yeni yılda zamlı olarak hesaplara geçecek olan ödemeler 2021 yılı için 700 TL ile 1000 TL arasında. Devletin verdiği sosyal yardım ödemelerinden faydalanmak için birtakım şartları yerine getirmek gerekiyor. Öncelikle yardıma muhtaç olmak, engelli raporu bulunmak, Herhangi bir sosyal güvencesi olmamak gibi şartlar aranıyor. Her ay düzenli olarak hesapları yatırılan maaşlar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesinden karşılanıyor.

18-ile-65-yas-arasi-herkes-alabiliyor-dilekce-ve-tc-kimlikle-basvurana-700-1000-tl-arasi-aylik-3

BAŞVURU YAPANLAR ALABİLİYOR

Devlet, 2022 sayılı kanun kapsamında engelli raporu bulunan vatandaşlara engellilik durumuna göre maaş ödemesi yapıyor. Temmuz ayından itibaren yüzde yetmiş ve üzeri engelli vatandaşlar için engelli maaşı 990 lira olarak ödenmeye başlandı. %40 ve 69 arasında engelli raporu bulunan vatandaşlara verilen aylık ödeme ise 659 lira oldu. Ödemelerden faydalanmak için 18 ile 65 yaş arasında olmak gerekiyor. 65 yaş üstü engelli vatandaşlara 65 yaş aylığı bağlanıyor.

18-ile-65-yas-arasi-herkes-alabiliyor-dilekce-ve-tc-kimlikle-basvurana-700-1000-tl-arasi-aylik-2

BAŞVURULAR NEREYE YAPILIYOR?

Engelli maaşı almak isteyenlerin başvuru işlemlerini İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığıyla yapmaları gerekiyor. Aynı zamanda e-devlet üzerinden de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sekmesi altında bulunan sosyal yardım ve destek ödemeleri bölümünden başvuru yapabilirsiniz. Başvuru sırasında kişinin engelli durumunu belirten sağlık raporunun da dosyaya eklenmesi gerekiyor. Engelli vatandaşlara maaş bağlanabilmesi için yardıma muhtaç olmamaları, hane içinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması gibi şartlar aranıyor. Ayrıca Elbette engellilik durumuna tespit eden kurulu raporunda istendiğini söylememiz gerekiyor.

18-ile-65-yas-arasi-herkes-alabiliyor-dilekce-ve-tc-kimlikle-basvurana-700-1000-tl-arasi-aylik-1

18 İLE 65 YAŞ ARASI HERKES OLABİLİYOR

Engelli olan, yardıma muhtaç olan 18 ve 65 yaş arası vatandaşların tamamı engelli maaşı için başvuru yapabiliyor. Engelli maaşı yukarıda da belirttiğimiz gibi raporda yazan engellilik durumuna göre ödeniyor. Gerekli koşulları sağlayan vatandaşların banka hesabına düzenli olarak ödemeler yatırılırken aynı zamanda banka hesabı bulunmayanlar PTT aracılığı ile maaşlarını çekebiliyor. 65 yaşı üzerine çıkan engelli vatandaşlara ise 65 yaş aylığı bağlanıyor. Engelliler devlet tarafından koruma altına alınmadıkları süre boyunca bu ödemelerden faydalanabiliyor.

EVDE BAKIM PARASI DA VERİLİYOR

Engelli vatandaşlara bakan ailelerine de başvuru yapmaları durumunda evde bakım maaşı ödemesi yapılıyor. Yani engelli ailesinin yanında bakım gördüğü süre boyunca evde bakım parası ödeniyor. Evde bakım maaşı engelliye değil ona bakan ailesine veriliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@