19 Mayıs 2021 İzmir Depremi Büyük İstanbul Depremi'ni Etkiler Mi? Fay Hattı Tetiklenir Mi?

İzmir'de bugün 4,3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Can kaybına dair bir bilgi geçilmezken, büyük İstanbul Depremi için İstanbullular korkuya kapıldı.

Gündem 19.05.2021 - 15:04 19.05.2021 - 16:20 Ece Sahan

İzmir'de bugün 19 Mayıs 2021 Çarşamba saat 14.14'te 4,3 ve saat 14.18'de 4,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

İzmir'in Menderes ilçesinde bugün deprem meydana geldi. İzmir'de yvatandaşlar korkup dışarıya çıkarken, İstanbullular ise beklenen Büyük İstanbul depremi için endişeye kapıldı.

Kandilli Rasathanesi'nin açıklamasına göre merkez üssü Kuşadası Körfezi olan 2 deprem meydana geldi.

İzmir'de bugün 4 dakika arayla 2 deprem meydana geldi. 4.3'lük iki depremde vatandaşlar korkuya kapılarak dışarıya çıktı. Beklenen büyük İstanbul depremi için ise vatandaşlar korkuya kapıldı ve "Bu deprem İstanbul depremini tetikler mi" sorusu soruldu.

Prod. Dr. Naci Görür sosyal medya hesabından merakları dindirdi. Naci Görür Twitter hesabından şunları yazdı;

"Kısa bir süre önce İzmir yarımadasında, muhtemelen Tuzla fay zonu ile ilgili büyüklüğü 4’e varan depremler oluyor. Hatırlarsanız, İzmir depreminden sonra yarımadadaki fayların belli ölçüde yüklenmiş olabileceğini belirtmiştim. Tahminim bu depremler böyle bir olyın sonucu."

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, meydana gelen deprem için "30 Ekim'deki depremden sonra çok sayıda artçı deprem olmuştu. Ancak bu deprem 30 Ekim'deki depremden farklı bir fayda gerçekleşti. Bu yeni bir deprem. Bu büyüklükteki depremler herhangi bir olumsuzluk oluşturmaz. Sadece sarsıntı hissettirir." dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@