Ak Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası alınan 10 maddelik tedbirleri açıkladı. Açıklanan tedbirlerden TL mevduatlarına kur farkı ayarı 18,43 ile rekor kıran doları kısa süre içerisinde 12,90 seviyesine geriletdi. Yaşanılan gelişmeler sonrası, bu ani ve beklenmedik düşüşün temel nedenini herkes merak etmeye başladı.

Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklama ile ekonomistlerce aslında 1970’lerden bildiğimiz “örtülü faiz”.

Ekonomi yazarı Emin Çapa’nın "CB Erdoğan, daha önce görmediğimiz bir şey yaparak, TL mevduatlar bile dolarize ediyor. Faiz artışı yapmıyormuş gibi yapıp, ne kadar olduğunu kimsenin bilmediği rekor bir faiz artışı yapıldı. Üstelik bunun bütün yükü de, devletin/halkın sırtına yıkılacak" cümleleri ile anlattığı ekonomik hamle merakla araştırılmaya devam ediliyor.

322447_480x270

Ekonomist Mağfi Eğilmez ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Dolaylı faiz artırımı yapılıyor yani. Kur % 40 artmış, faiz % 14 ise aradaki 26 puan ödenecek. Ve bunun adı faiz olmayacak. Müthiş" ifadelerini kullandı.

Geniş bir kesim tarafından merakla takip edilen Prof Dr. Özgür Demirtaş da yeni uygulamaları faiz artışı olarak değerlendirip, ''Aslında Dolar/TL artışı oranında ekstra bir faiz artışıdır bu. Yani örtülü bir mevduat faizi gibi… Dolar/TL'deki düşüşün nedeni de bu faiz artışı… ikinci bir konu da bu ekstra faizin nereden ödeneceği? O da yeni para basarak ödenecek ise ekstra enflasyon anlamına gelebilir. 1970'lerde benzerlerinin yapılmış bir şey olduğunu biliyorum. Türkiye için Hayırlı olsun'' şeklinde durumu yorumladı.

Ekonomik kriz anında yapmamanız gereken üç şey: 2008 buhranından dersler | Euronews

TBMM’nin en aktif isimlerinden ve Türk stratejik araştırmacı olan Sinan Oğan ise “Faizleri düşürüp ardından mevduata verilen faiz ile döviz getirisi arasındaki farkın vatandaşa ödeneceğini söylemek faiz artışını yeniden hem de döviz üzerinden sağlamaktır. Madem böyle yapacaktınız niye indirdiniz faizi? Neden ekonominin dengeleri ile oynayıp rezil ettiniz?” dedi.

Ekonomistlerin, siyasetçilerin ve diğer alan uzmanlarının 1970 örtülü faizi olarak değerlendirip, başarısızlığının tekerrür edeceğini iddia ettikleri Türki Lirası’na yönelik bu adımı Prof Dr. Özgür Demirtaş ise sosyal medya hesabından tane tane anlattı.

Özgür Demirtaş da durumu 1970’lere benzeterek ve tam 9 tweet atarak konuyu tane tane açıklamış;

İşte Özgür Demirtaş'ın Açıklamaları