2. el araç fiyatları düşecek mi? ÖTV indirimi sonrası ikinci el araç fiyatları ne zaman düşer?

2021 yılında sıfır araç sayısında yaşanan artış ve ÖTV indirimi sonrasında 2. el araç fiyatları düşecek mi sorusunun yanıtı araştırılıyor. İşte o sorunun yanıtı…

Ekonomi 02.09.2021 - 16:54 02.09.2021 - 16:54 Volkan Arık

2. el araç fiyatları düşecek mi?  ÖTV indirimi sonrası ikinci el araç fiyatları ne zaman düşer? ÖTV indirimi, sıfır araç sayısında artış ve sonrasında da döviz kurlarında yaşanan düşüşle beraber ikinci araç fiyatları ne zaman düşer sorusunun yanıtı aranmaya başlandı. Peki 2. el araç fiyatları düşecek mi? 2. el araç fiyatları ne zaman düşecek?

Otomativ sektörü de koronavirüs salgını nedeniyle olumsuz etkilendi ve satışlar neredeyse durma noktasına geldi. Dünyada ve Türkiye’de salgının olumsuz etkileri hala devam ederken son günlerde otomotiv piyasasında az da olsa bir hareketlenme başladı. Piyasada sıfır araç sayısı arttı, ÖTV indirimiyle birlikte vatandaşlar iyiden iyiye sıfır araçlara yönelmeye başladı. Peki 2. el araş fiyatları son durum ne? 2. el araç fiyatları düşecek mi? İkinci el araç fiyatları ne zaman düşer?

2. EL ARAÇ FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Oto galericiler pandemi nedeniyle otomobil satışlarını da olumsuz etkilendiğini belirtirken, hala birçok belirsizliğin söz konusu olduğunu ve salgın devam ettikçe bu belirsizliklerin de süreceğini söylüyor. Salgının azalması nedeniyle ikinci el araç fiyatlarının yeniden uygun seviyelere ulaşacağını söyleyen galericiler, yıl sonuna doğru 2022 model araçların da piyasaya çıkmasıyla beraber 2. el araç fiyatlarında kademeli düşüşlerin yaşanacağını dile getiriyor.

İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI NE ZAMAN DÜŞER?

Galericiler, bazı durumların ikinci el araç piyasasında kalıcı olabileceğini de vurgularken, salgının etkisi azalsa bile fiyatlarda çok büyük bir düşüş beklenmediğini ifade ediyor. Galericilerin ikinci el araçlarda beklediği fiyat düşüşü ise yüzde 3-4 aralığında. Özellikle 2021 yılında kur seviyelerinin gerilemesinin, düşen maliyetlerin yeni araç satışlarında fiyat indirimi ve kredi kampanyalarını beraberinde getirdiğini söyleyen galericiler, ikinci el otomobil piyasasının da bu durumdan etkilendiğini dile getirdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@