Geçenlerde açıklama yapan MASFED başkanı, ikinci el araçların ne durumda olduğuyla alakalı bazı söylemlerde bulunmuştur. Araba fiyatlarının hızlı yükselişinden dolayı mağduriyet yaşayan birçok vatandaş ne zaman araba almalıyım? Şeklinde sorular yöneltmey

Geçenlerde açıklama yapan MASFED başkanı, ikinci el araçların ne durumda olduğuyla alakalı bazı söylemlerde bulunmuştur. Araba fiyatlarının hızlı yükselişinden dolayı mağduriyet yaşayan birçok vatandaş ne zaman araba almalıyım? Şeklinde sorular yöneltmeye devam etmektedir. Geçtiğimiz yılda ikinci el araç fiyatlarının 2 milyon gibi yüksek bir meblağı aşmasından dolayı fiyatlarda 52,6 gibi yüksek bir oranda artış yaşanmıştır. Aydın Erkoç ise; korona virüsün yaygınlaşmasından dolayı artış gösteren araç fiyatlarının şimdilerde ise; %3 ve %10 gibi oranlarda düşüşe geçtiğini açıklamıştır.

Galericiler ikinci el araba alma zamanı hakkında yaptığı açıklamalarda ise; fiyatların şu an için düşüşe geçtiğini ve araba almak için doğru bir zaman olduğunu sık sık belirtmeye devam etmektedir. Piyasa da birçok ikinci el aracın olduğunu ve araba bulunmasının kolay olduğunu söyleyen OYDER Yönetim Kurulu Başkanı’nın açıklamaları ise; arabaların fiyatlarının normale döndüğü yönündedir. Mehmet Güveloğlu ise; Adana Oto Alım Satım Komisyoncuları Esnaf Odası Başkanıdır. Bu nedenle kendi görüşünü de araba almak isteyen vatandaşlarla paylaşmak isteyen Güveloğlu, ayın 15’i itibariyle araç sektörünün de normale döneceği söylemlerinde bulunmuştur. Güveloğlu yaptığı açıklamalar sayesinde, birçok vatandaşın umutlanmasına ve yeniden araba bakmasına olanak sağlamıştır.

İkinci El Araç Piyasası


İkinci el araç piyasası 2020 yılı itibariyle oldukça yükselişe geçmiştir. Son zamanlarda yapılan açıklamalara göre ise; 2020 yılında yaşanan olumsuzlukların ve krizlerin 2021 yılında da yaşanmaması için önemli çalışmaların yapıldığı ve araç piyasasının normale döneceği şeklindedir. Aynı zamanda 2020 yılına nazaran araç satışlarında belirli kampanyaların yapılacağı ve vatandaşları birçok sürprizin beklendiği de söylentiler arasındadır. Yavaş Yavaş normale dönen fiyatlar, zaman içerisinde daha fazla düşecek ve herkesin yararlanabileceği noktaya gelecek şeklinde açıklamalarda bulunan Şahsuvaroğlu, vatandaşlarına internet sitelerine girmesi ve eski fiyatlarla şimdiki fiyatları kıyas etmesi konusunda çağrıda bulunmuştur. Aynı zamanda ikinci el araç alım satımıyla ilgili olumlu açıklamalarda bulunan Şahsuvaroğlu, fiyatların şu an olması gerektiği şeklinde ayarlandığını söylemiştir.

İkinci El Araba Fiyatları


İkinci el araba fiyatları ne zaman düşer? Ve ne zaman araba almak doğru olur? Sorularını her fırsatta yöneltmeye devam eden birçok vatandaş için; olumlu açıklamalar arka arkaya gelmeye devam ediyor. 2020 yılında yaşanan krizler nedeniyle araba fiyatlarının hızlı yükselişine maalesef engel olunamamıştır. Bu yüzden araba almak isteyen birçok kişi mağdur olmuş ve araba alma isteklerini bir süreliğine de olsa ertelemek durumunda kalmışlardır. Bu nedenle ikinci el araba sektöründe de ciddi bir düşüş ve durgunluk ortaya çıkmıştır. Galericilerin de neredeyse hiç satış yapamadığı verilen bilgiler arasındadır. Bütün yaşananlar göz önüne alındığında ise; araba fiyatlarının zaman içerisinde düşüşe geçtiği gözlemlenmiştir.

Güncel araba fiyatları 2020 yılında yükselişe çıkan fiyatlara bakılacak olursa, makul gözükmektedir. Ancak yapılan açıklamaların büyük bir çoğunluğu ayın 15’inden sonra araba fiyatlarının daha da fazla düşeceği yönünde olmuştur. Bu nedenle araba almak istiyorsanız doğru zamandasınız demektir. Yakın zamanda birçok kampanyayla ve makul fiyatlarla karşılaşabilirsiniz.