2. El Otomobil Fiyatlarında herkes çaresiz kaldı! Satışlar Yüzde 80 durdu! Ticaret Bakanlığı devreye girdi ÖTV indirimi geliyor

2. El otomobil fiyatlarında herkesi çaresiz bırakacak gelişmeler yaşanıyor.

Gündem 26.12.2020 - 16:48 04.05.2021 - 04:23 İlan35
2. El otomobil fiyatlarında herkesi çaresiz bırakacak gelişmeler yaşanıyor. Bugün açıklanan verilere göre, Motorlu Taşıt Satıcıları Birliği 2. el otomobil fiyatları yüzde 80 oranında düştüğünü duyurdu. 2. El otomobil satışları dursa da yeniden zam gündemde. Günlerdir konuşulan indirim haberi bir türlü gelmiyor ve çaresi bulunamıyor. Peki 2. el otomobil fiyatlarında ne olacak? Son hamle ve çare için ne bekleniyor?

2. El Araç Fiyatları yükselecek!

Fahiş fiyatla artan 2. el piyasası satışlar oldukça artırılmaya devam ediyordu. Ancak fiyatlar sabitlense de bu sefer yüzde 80 oranında satışlar durdu. Talep gelmeyince indirim gerekli olurken, indirime de araç sahipleri yanaşmıyor. Hal böyle olunca Devlet müdahalesi kaçınılmaz olmuştu ancak Dolar fiyatları yükselmesiyle 2021 Araç fiyatları ciddi bir artık daha geliyor. Yani duran otomobiller yine zamlanıyor.

Tek Çare ÖTV İndirimi!

2. El Otomobil fiyatları düşmesi için ÖTV indirimi haricinde başka yol kalmadı! Sıfır araçlarda uygulanacak ÖTV indirimi, ikinci el otomobil fiyatlarını mecbur düşürecek. Bu konuyla ilgili çalışmalara hükümetin başlaması gerekiyor. Tüm uzmanlar 2021 yılında ÖTV indirime kesin gözüyle bakıyor. Araç alacaklar ÖTV indirim beklemesine girmesi bile 2. el araç satışlara bir darbe daha vurarak fiyat düşürmesi sağlanacak.

150 Bin TL Sıfır araç kalmıyor!

2020 Aralık ayında otomobil firma sahipleri yapabileceği tüm kampanyaları yapıyor. Kampanyalı fiyatla şu an için 150 bin TL alınacak 12 tane araç kaldı. İndirimli fiyatların bu şekilde olduğu Sıfır Araçlarda indirimsiz hali 150 Bin TL'ye sıfır araç kalmayacağı yönünde. Geçtiğimiz yıllar 30 bin TL olan bir araç bile 150 bin TL olması sebebiyle ÖTV indirimi hariç hiç bir şekilde fiyat düşmesi yaşanamıyor.

Ticaret Bakanlığı devreye giriyor!

Daha önce ilk olarak ilan365.net ulaştığı bilgilerde yurt dışından ithalin önünün açıklanacağı belirtilmişti. İkinci El fiyat düzenlemesi Ticaret Bakanlığı tarafından yürürlüğe giricek. İlk olarak serbest piyasa denetlenmeye başlayacak. Bir aracın satılabileceği maximum fiyat Devlet tarafından belirlenecek ve üstüne satışa onay verilmeyecek. Ticaret Bakanlığı maximum fiyatı 2021 yılında devreye sokmaya başlayacak.

Hem ÖTV indirimi hem Ticaret Bakanlığı maksimum fiyat hamleleri sonrası İkinci El fiyatları ciddi bir miktarda düşerek araba piyasanın canlanması bekleniyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@