Bir süredir koronavirüs kapsamında uygulanan hafta sonu sokağa çıkma yasağı, bu hafta iki günden üç güne uzadı. Her hafta Cuma akşamı 21.

1 Mart Altın Fiyatları Rekor Tazeledi! Gram Altın Kuyumcularda Kalmadı! 1 Mart Altın Fiyatları Rekor Tazeledi! Gram Altın Kuyumcularda Kalmadı!
Bir süredir koronavirüs kapsamında uygulanan hafta sonu sokağa çıkma yasağı, bu hafta iki günden üç güne uzadı. Her hafta Cuma akşamı 21.00'de başlayan sokağa çıkma yasağı Pazartesi sabah saatlerinde son buluyordu. Ancak bu hafta yılbaşı ve yılbaşı tatilinin de eklenmesi ile 2 gün olan sokağa çıkma yasağı 3 gün oldu. Perşembe akşamı 21.00'den itibaren başlayan sokağa çıkma yasağı Pazartesi sabah 05.00'te son bulacak. Vatandaşların sokağa çıkma kapsamında merak ettiği bazı konular var. Sokağa çıkma yasağı olan hafta sonunda kargolar çalışmaya devam ediyor ? Sokağa çıkma yasağında kargolar çalışıyor mu ? Cumartesi günü kargo açık mı ? Sokağa çıkma yasağında kargolar dağıtım yapıyor mu ?


Sokağa Çıkma Yasağında Kargolar Çalışır mı ?


Sokağa çıkma yasağının uygulanacağı Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerinde kargolar çalışıp çalışmayacağı, kuryelerin kargo dağıtımı yapıp yapmayacağı merak konusu oldu. Vatandaşlar araştırmaya başladı. Sipariş veren, sipariş bekleyen vatandaşlar kargolarının nerede olduğunu ya da hafta sonu gelip gelmeyeceğini merak ediyor. Hafta sonu kargo dağıtımı ile ilgili Bakanlıktan açıklama geldi. Bakanlığın aldığı karara göre ürün ve malzemelerin nakliyesinde veya lojistik yani taşıma, dağıtım kısmında kargo da dahil olmak üzere yurt içi ve yurt dışı taşımacılık yasaktan muaf tutulacak. Ayrıca depolama ile ilgili faaliyetler dahilinde görevli olan personellerin sokağa çıkma yasağından muaf olacaklar. Sokağa çıkma yasağından muaf olan sadece kargo personelleri değil. Sokağa çıkma yasağından muaf olan bazı meslek grupları; paket servisler, gazete, su ve mutfak tüpü dağıtım şirketleride  sokağa çıkma yasağından çalışmalarına devam edecek. Kargolar Cumartesi günü çalışıyor. Hafta sonu sokağa çıkma yasağında kargolar dağıtıma çıkıyor. Sadece 1 Ocak Cuma günü resmi tatil olduğu için kargolar çalışmıyordu. Ayrıca 1 Ocak Cuma günü yılbaşı gününün ertesi günü olduğu için ürün ve malzemelerin nakliyesinde veya lojistiğinde de mesai yoktu.

2 Ocak’ta Kargolar Çalışıyor Mu ?


Sokağa çıkma yasağı ve muaf olan personeller ile ilgili açıklamayaı İçişleri Bakanlığı yaptı. Bakanlık tarafından alınan ve duyurulan karar kapsamında, Covid-19 tedbirleri dahilinde uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı, 31 Aralık 2020 Perşembe saat 21:00’da başlayacaktır. Perşembe akşamı yurt genelinde başlayan sokağa çıkma yasağı 4 Ocak 2021 Pazartesi saat 05:00’a kadar devam edecektir. Bu sokağa çıkma yasağının olduğu süreçte ürün ve malzemelerin nakliyesinde yada lojistiğinde kargo da dahil olmak üzere yurt içi ve yurt dışı taşımacılık işlemleri çalışmalarına devam edecektir. Kargo ve depolama ile ilgili işler ile ilgili olan vatandaşlar, yasaktan muaf tutulacaktır. Sokağa çıkma yasağından muaf olan kargo şirketleri 2 Ocak Cumartesi günü çalışıyor olacak. Cumartesi günleri her kargo şirketinin mesai saati farklıdır. Bu yüzden ürün ve kargo bekleyenlerin, kargo bekledikleri kargo şirketini arayarak çalışma saatlerini öğrenmeleri gerekmektedir.

Cumartesi Kargolar Açık Mı ?


Her hafta Cuma akşamı başlayan sokağa çıkma yasağı Pazartesi sabah son buluyor. Ancak vatandaşların sıklıkla sorduğu hep aynı. Sokağa çıkma yasağında, Cumartesi günleri kargoların açık olup olmadığını merak ediyorlar. Hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasağı durumundan da bu durum vatandaşın aklında soru işaretleri bırakıyor. Hafta sonu olduğu için herkeste farklı bir soru düşündüren bu sorunun cevabı ise kargo şirketinden kargo şirketine göre değişiklik gösteriyor. Cumartesi günü kargolar açık mı ? Bazı kargo şirketleri Cumartesi günleri 09.00-18.30 arasında tam mesai yapıyor. Ancak bazı kargo şirketleri de yarım gün çalışıyor. Ancak genel olarak baktığımız zaman tüm kargolar Cumartesi günü açık oluyor.