Bilindiği gibi sigorta prim ödemesi açısından bakılınca bir gün bile önem taşımaktadır. O bir gün fark ile büyük kazanımlarınız olabilir. Bu yüzden konu hakkında bilgilenmek çok büyük bir önem taşımaktadır.

Cumhurbaşkanı açıkladı! Sabah Saat 8'den sonra IBAN numarasına Emeklilerin PARA yatacak! Cumhurbaşkanı açıkladı! Sabah Saat 8'den sonra IBAN numarasına Emeklilerin PARA yatacak!

Emeklilik tarihinizi öne çekin! 4A, 4B, 4C sigortası olan herkes… Tek seferde 2 yıl kazandırıyor! Emekli olurken üç önemli şart vardır, bunlar şöyle sıralanabilir: işe giriş, ödenen gün primi ve emeklik yaşı. Bunlardan ödenen gün sayısı çeşitli şekillerde arttırmak olasıdır. Eğer bu yapılırsa, yani ödenen gün sayısı artırılırsa emeklilik yönünden çalışanın kazanımları olacağı kesindir. Bu 4A, 4B, 4C dâhil olmak üzere herkes için geçerlidir. Bu imkanlardan yararlanma fırsatı yakalamak isteyenler kendi şartlarını gözden geçirebilirler. Böylece sunulacak olan imkanlardan yararlanabilirler. 

Nasıl Emeklilik Tarihi Erkene Alınabilir

Anlatıldığı üzere en önemli şeylerin başında prim edinmiş gün sayısı olduğuna göre bu sayı arttırılmalıdır. Bu prim ödenmiş gün sayısını arttırmanın erkekler için bir yolu askerlik süresini borçlanıp ödeyerek emeklilik için gün kazanmak olacaktır. En az altı aydan başlayarak askerlik süresi kadar prim borçlanıp ödemesini yapabilirler. Bu konuda size kolaylık sağlanıp sağlanmadığına bakarak emekliliğinizi öne çekebilirsiniz.

Kadınlar da yaptıkları doğum sayısına göre iki ile altı yıl arası borçlanıp, gün tamamlayabilmektedir. Kadınlar her çocuk için iki yıl çocuk bakımı yüzünden çalışmamış olma ve iki yıl prim ödeme hakkı edinir ama bu durum üç çocuk doğumu ile kısıtlıdır. Altı yıldan fazla borçlanamazlar.

Faydalanan Sayısı Çok Olacak

AK Partinin Genel Başkan Yardımcısı olan Jülide Sarıeroğlu erken emeklilik ve şartları konusu ile ilgili açıklama yapmıştır. Yaklaşık 1,5 milyon çalışanın erken emeklilik yasasından faydalanacağı sanılmaktadır. 5000, 7000, 8000, 9000 iş günü sayısı ile emekli olacakların henüz tam olarak saptanmamış durumdadır.

45, 47, 54 yaş emeklilik için gerçekleşmesi mümkün yaşlar haline gelmiştir. Çalışmaların teknik olarak bittiğini, ancak Türkiye Büyük Millet Meclisine Aralık ayında gelecektir. Ancak 8 Eylül 1999 tarihinden önce çalışma hayatına başlayanların mağduriyeti ile ilgili çalışmalar ve düzenlemeler yapılacağı bildirilmiştir.

ilan365.net özel haber