ÖSYM 2020 KPSS Lisans sınavına giren memur olmak isteyen dört yıllık lisans mezunu vatandaşların branşlarına göre sıralamalarını açıkladı. 2020 KPSS'ye giren vatandaşlar ÖSYM'nin internet adresinden T.

ÖSYM 2020 KPSS Lisans sınavına giren memur olmak isteyen dört yıllık lisans mezunu vatandaşların branşlarına göre sıralamalarını açıkladı. 2020 KPSS'ye giren vatandaşlar ÖSYM'nin internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile branş bazında sıralamalarını öğrenebiliyor.KPSS Lisans sonuçları 22 Ekim tarihinde açıklanmış olup devlet kurumlarında memur olmak isteyen dört yıllık lisans mezunları, başarı sıralaması ile kurumların açtığı iş ilanlarına başvuru yapabilecekler. ÖSYM'nin 2020 KPSS lisans branş sıralamasının açıklanmasına yorumu şu şekilde: "Branş bazında sıralamalar, adayları bilgilendirme amacıyla oluşturulmuştur. Kendileri ile aynı alanda sınava giren diğer adaylar arasında kendi başarı durumlarını değerlendirmeleri için yapılmıştır. Bu sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır. Branş bazında sıralama işlemleri adayların (YÖKSİS sistemi üzerinden çekilmiş olan) ÖSYM sistemi üzerinde ilgili işlemlerin yapıldığı tarih itibariyle aktif olarak bulunan eğitim bilgileri ve bu tarih itibari ile sistemde aktif eğitimi gözükmeyen adayların ise, başvuru da belirttikleri eğitim bilgileri baz alınarak hazırlanmıştır. MEB tarafından gerçekleştirilen öğretmen alımlarında KPSS P10, P120 ve P121 puan türleri kullanılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmenliğe atanacakların sıralamaları neye göre belirlenir ? Alanlara göre mezun oldukları yükseköğretim programları, mezun oldukları yıllar ve öncelikleri, TTK kararlarına göre kontrol edilerek, adayların alan bazındaki başvuruları esas alınarak belirlenmektedir. Bu nedenle öğretmen adaylarının branş bazında sıralama bilgilerini kontrol ederken bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Adayların branş bazında sıralamaları incelerken göz önünde bulundurması gerekenleri içeren teknik açıklama metnine aşağıdaki bağlantıdan erişilebilir."

ÖSYM'nin 2020 KPSS lisans sınavı branş sıralaması açıklamasına göre, sınava giren adayların belirtilen maddelere göre kendi sıralamalarını göz önüne almaları gerekiyor. Buna ek olarak ÖSYM'nin kendi internet sitesi üzerinden adaylar T.C. kimlik numaraları ve ÖSYM şifreleri ile giriş yaptığında hem sınav sonuçlarına hem de yerleştirme de dikkat edecekleri kısımlara kolaylıkla ulaşabilirler.