Yeni yılda milyonlarca çalışanı ödenecek olan yeni asgari ücret 2022 belli oldu. Asgari ücret zammı son 50 yılın rekorunu kırarken net asgari ücret bekar ve çocuksuz olan çalışan için 4250 TL oldu. Vatandaşlar ise şimdi işsizlik maaşının ne kadar olduğunu araştırmaya başladı. Peki 2022 işsizlik maaşı ne kadar oldu? 2022 işsizlik maaşına zam geldi mi?

ASGARİ ÜCRET ARTINCA İŞSİZLİK MAAŞI ARTAR MI?

2022 asgari ücret zammı aslında birçok kişinin aldığı maaşı yakından ilgilendiriyor. Çünkü işsizlerde asgari ücret tutarına göre işsizlik maaşı alıyor. O nedenle asgari ücrete zam gelmesi aynı zamanda işsizlik maaşına zam gelmesi anlamını taşıyor.

2022 İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

Bugün açıklanan 2022 asgari ücret zammı sonrasında işsizlik maaşına da otomatik olarak zam gelmiş olduğu. Çünkü işsizlik maaşı belirlenirken brüt asgari ücretin %40'ı en düşük işsizlik maaşı olarak veriliyor. En yüksek işsizlik maaşı ise brüt asgari ücretin yüzde 80’ine kadar yükseliyor. Asgari ücrete yapılan zam sonrasında Yeni yılda en düşük İşsizlik maaşının 1900 TL civarında en yüksek İşsizlik maaşının ise 3800 TL civarında olacağı tahmin ediliyor.

2022-en-dusuk-issizlik-maasi-ne-kadar-oldu-asgari-ucret-zammi-sonrasi-en-dusuk-en-yuksek-issizli-2

KİMLER İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİR?

İşsizlik maaşı, birtakım şartları yerine getiren işsiz vatandaşları ödeniyor. İşsizlik maaşı almak için belirlenen şartlar şu şekilde;

Çalışanın kendi istek ve kusuru dışında işten çıkarılması,

Hizmet akdinin feshedilmesinden önce son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,

Hizmet akdi feshedilmeden önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası Ödemiş olmak,

İşten ayrıldıktan sonra en geç 30 gün içerisinde İŞKUR'a müracaat ederek işsizlik maaşı talebinde bulunmak.