2022 asgari ücret bugün yapılan son toplantı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandığı. Milyonlarca çalışana 2022 yılında verilecek en düşük asgari ücret 4.250 TL oldu. Asgari ücret zammı açıklandıktan sonra vatandaşlar engelli maaşı ve evde bakım maaşı gibi sosyal yardım ödemelerine gelen zamları da merak etmeye başladı. Peki 2022 engelli maaşı ne kadar oldu? 2022 engelli maaşı zammı açıklandı mı?

2022 ENGELLİ MAAŞI NE KADAR?

Devlet tarafından engelli vatandaşlara her ay düzenli olarak ödenen engelli maaşı ya da 2022 aylık olarak bilinen maaşlar zamlanacak. Engelli maaşı 2021 yılında 1035,63 TL olarak ödeniyordu. Yapılan son dakika açıklamalarına göre engelli aylığı Yeni yılda 1552 TL olacak. Aynı zamanda evde bakım maaşına zam gelecek. Yeni yılda evde bakım maaşının 2706 liraya yükselmesi bekleniyor. Yaşlılık aylığı alan vatandaşların maaşları da zamlanacak nokta yaşlılık aylığı 2021 yılında 864,89 TL idi. Yeni yılda ise 1296 TL olarak hesaplara yatmaya başlayacak.

KİMLER ENGELLİ MAAŞI ALABİLİR?

Engelli maaşı, sağlık kurulu ile tespit edilen bir engel oranına sahip olan vatandaşlara ödeniyor. Engelli aylığı alabilmek için tam teşekküllü bir hastaneden sağlık kurulu raporu almak gerekiyor. Bunun yanında engel derecesine göre ödenen Maaşlar da farklılık gösteriyor. Evde bakım maaşı ise bakıma muhtaç hasta ve yaşlı kişilerin ailelerine ödeniyor. Yine bakıma muhtaç olan kişilerin durumlarının sağlık raporu ile tespit edilmesi isteniyor.