Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yapılan asgari ücret tespit komisyonu toplantısı sonrasında kameralar karşısına geçerek yeni zamlı asgari ücreti kamuoyu ile paylaştı. Asgari ücretin %50.54 seviyesinde arttırılmasına karar verilirken vatandaşlar ise Yeni yılda sosyal yardımları araştırmaya başladı. Peki 2022 evde bakım maaşı ne kadar oldu? Evde bakım maaşı artacak mı? 2022 yeni zamlı evde bakım aylığı ve detaylar haberimizde...

2022 EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR OLDU?

Asgari ücrete gelen zam sonrasında sosyal yardımlara da zam yapılıyor. Evde bakıma muhtaç hasta yaşlı ve engelli vatandaşların ailelerine ödenen evde bakım parası da 2022 yılında zamlı olarak ödenmeye başlayacak. Yeni yılda evde bakım maaşına rekor zam gelecek. 2021 yılının ikinci yarısı için 1798 TL olarak ödenen evde bakım parası Yeni yılda 2706 liraya yükselecek.

EVDE BAKIM MAAŞI KİMLERE VERİLİR?

Evde bakım maaşı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ay düzenli olarak evde bakıma muhtaç olan hasta yaşlı ve engelli kişilerin ailelerine ödeniyor. Evde bakım parasının amacı bakıma muhtaç kişilerin ihtiyaçlarının asgari düzeyde karşılanmasıdır. Evde bakım parası alabilmek için engelli vatandaşların tam teşekküllü hastaneden heyet raporu almaları gerekiyor. Aynı zamanda engellinin yaşadığı hane içinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması şartı da aranıyor.

EVDE BAKIM PARASI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesinden ödenen evde bakım maaşından faydalanabilmek için vatandaşların merkezlerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına başvuru yapmaları gerekiyor. Başvuru sırasında istenen evrakların tam olarak teslim edilmesi doğrultusunda Yapılan incelemeler bir ay içinde sonuçlandırılıyor ve bakım aylığı almaya hak kazanan kişilere ödemeler takip eden ilk ayda yapılıyor. Evde bakım maaşı işlemlerine e-devlet girişi yaparak sorgulamak mümkün. T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle e-devlet girişi yaptıktan sonra sosyal yardım ödemeleri bölümünden sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.