Dolayısıyla, pek çok çalışan kadın iş hayatından çekilerke çocuklarının bakımını gerçekleştirmek istiyor. Milyonlarca anneyi yakından ilgilendiren gelişme gündeme geldi. Artık anneler rahat bir nefes alıyor. Detaylar haberimizde sizlerle...

Milyonlarca anneyi yakından ilgilendiren gelişme gündemde. Art arda duyuruldu. Ön kayıt işlemleri yalnızca internet üzerinden gerçekleştiriliyor. Projeye başvuruda bulunabilmeniz için e-Devlet şifrenizin bulunması ve bu şifre ile e-Devlet kapısına giriş yapmanız gerekiyor. Sistem, başvuru numarasını başvuru sırasına göre otomatik olarak veriyor. Kesin kayıt işlemleri ise, illerde bulunan proje ofislerinde gerçekleştirilmektedir. Projeye "www.sgkegitimlibakici.org" veya www.sgk.gov.tr internet adresleri aracılığıyla e-Devlet şifresi ile başvuru yapılabiliyor.

Ödemeler 24 Ay Devam Ediyor!

Avrupa Birliği ile ortak olarak finanse edilen ve SGK'nın yürütmekte olduğu 'Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kaıytlı İstihdamının Desteklenmesi Projesi" kapsamında Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde çocuğuyla yaşayan anneler, e-Devlet şifresi ile 'sgkegitimlibakici.org' ve 'sgk.gov.tr' adresleri aracılığıyla başvuruda bulunabilecekler. Desteğe, başvuru tarihinden itibaren 0-2 yaş aralığında çocuk sahibi olan SSK'lı anneler başvuru yapabilecekler.

Sırası Gelen Anneye Mesaj İle Bildiriliyor

Bu projede kontenjanda sınırlama gerçekleştirilmiştir. Ancak çocuklarda 0-24 ay koşulu olması sebebiyle bu zamanı dolduranlar sistemden çıkıyor ve yeni anneler projeye dahil olabiliyor. Bu amaçla da ön başvurular alınmaya tüm hızıyla devam ediyor. Bu sayede yedek bir listede hazırlanıyor. Sırası gelen anneler asıl listeye alınıyor ve kısa mesaj ile bilgilendiriliyor.

Kimler Başvuruda Bulunabilecek?

Sigortalı çalış, sigortalı eğitimli bakıcı çalıştır sloganı ile 2019 senesinde başlayan projeden hala 0-24 aylık çocuğu bulunan 4/a düzeyindeki sigortalı çalışan annelerin faydalanabildiğini ifade eden Selçuk, projeden faydalanmak isteyen annelerin internet üzerinden başvuruda bulunabileceğini de belirtti. Başvuru için Ankara, İstanbul ve İzmir şehirlerinde ikamet ediyor olmanız gerekiyor. 

En geç net kayıt tarihinden itibaren bir işverenin beraberinde sigortalı çalışıyor olmanız gerekmektedir. Bir eğitimli çocuk bakıcısını tam vakitli sigortalı olarak çalıştırarak, çocuğunuzun bakımı bu bakıcı tarafından gerçekleştiriliyor olmalıdır. Bakıcınızın maaşını en az asgari ücret düzeyi üzerinden ödemeniz gerekmektedir.

Başvuru Koşulları

- Başvuru tarihinden itibaren 0-24 ay aralığında çocuğunuzun bulunması, 
- Ankara, İzmir ve İstanbul illerinden herhangi birinde ikamet ediyor olmanız,
- Çocuğunuzla aynı evde ikamet ediyor olmanız,
- Bekar bir anneyseniz çocuğunuzun velayetini elinizde bulundurmanız ve çocuk ile aynı adreste yaşıyor olmanız gerekmektedir.