Her yıl 24 Kasım günü geldiğinde öğretmenler için özel sayılan o gün kutlanmaktadır. Ancak insanın aklına şu soru gelebilmektedir: 24 Kasım Öğretmenler Günü neden kutlanmaktadır? Tüm dünya bu tarihte mi kutlamaktadır ya da ülkemiz neden 24 Kasım gününü s

Her yıl 24 Kasım günü geldiğinde öğretmenler için özel sayılan o gün kutlanmaktadır. Ancak insanın aklına şu soru gelebilmektedir: 24 Kasım Öğretmenler Günü neden kutlanmaktadır? Tüm dünya bu tarihte mi kutlamaktadır ya da ülkemiz neden 24 Kasım gününü seçmiştir. Yazımızın ilerleyen satırları ise bu sorulara adım adım cevap vermektedir.

Öğretmenlik mesleği kutsal görülen mesleklerden biridir ve bu mesleği icra eden kişilerde saygı-değer görülür. Bu kişilere gerek saygı ve sevgi göstermek gerekse yaptığı işin güzelliğini taktir etmek amacıyla öğretmenlere özel bir gün belirlenip kutlanmaya başlanmıştır. Ülkemiz de öğretmenlere verdiği değeri göstermek için 24 Kasım gününü onlara ithaf etmiştir. Bu tarihte kutlanmasının serüveni ise Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” ünvanını kabul etmesine dayanmaktadır. Latin harflerinin kullanılmaya başlanması ve eğitim sistemimizde gerçekleşen devrimin ardından okuma-yazma seferberliği başlamıştır. Atatürk de derse girmiş, öğretmenlik yapmış ve ilk dersini Tekirdağ’da vermiştir. Bunun ardından 11 Kasım 1928’te düzenlenen bir toplantıda Atatürk’e “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” ünvanı takdim edilmiş ve 24 Kasım 1928 ise resmileştirilmiştir. Sonuç olarak bu tarihten tam 100 yıl sonra başöğretmenliğinin yıl dönümünde bu tarihin öğretmenlere hediye edilmesi gündeme gelmiş ve 24 Kasım 1992’den itibaren resmen kutlanmaya başlanmıştır. Bu yüzden ülkemizde 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlanmaktadır.

Öğretmenler günü ülkemizde 24 Kasım tarihinde kutlanırken birçok ülkede kendi özel nedenleriyle farklı tarihlerde kutlanmaktadır. Kardeş ülkemiz Azerbaycan 5 Ekim günü öğretmenler gününü kutlarken, Avustralya ise ekim ayının son cuma gününü yani ülkelerinde okulların tatile gireceği günü öğretmenler günü olarak kutlamaktadır. Kıbrıs ise Türkiye’den etkilenerek öğretmenler gününü 24 Kasım’da kutlamaktaymış. Ancak UNESCO öğretmenler gününü 5 Ekim olarak belirlemiş ve o günü evrensel olarak tavsiye etmiştir. Bunun üzerine Kıbrıs da öğretmenler gününü 24 Kasım yerine evrensel olan 5 Ekim’de kutlamaya başlamıştır. Bununla birlikte hala daha birçok ülke kendi özel tarihinde öğretmenler gününü kutlamaktadır.

Türkiye için 24 Kasım Öğretmenler günü 1992’den başlayarak yani Atatürk’ün başöğretmenlik yıldönümü olarak yıllardır kutlanırken, birçok ülke için bu tarih kendi özel gününde kutlanmakta ve bazıları ise evrensel tarih olan 5 Ekim’i baz almaktadır. Ama ortak olan bir şey varsa hangi tarihte kutlanırsa kutlansın öğretmenlik dünya çapında özel, değerli ve onurlu bir meslektir ve bu yüzden o mesleği icra edenlere ait özel bir gün belirlenmiş.