Covid 19 salgını nedeniyle işsizlik seviyesi bayahı bir artmış durumda. Bu olumsuzluğa karşı devletin aldığı birtakım önlemler bulunmaktadır. Bunlardan biri iş bulma sürecinde olan yurttaşların yararlanacağı iş bulana kadar geride bıraktığımız 270 gün içerisinde alınacak parasal destektir. 

270 gün süresince prim ödemesiz SGK sigortası! Üstüne ise 4.500 TL aylık maaş veriliyor! İşte detaylar... İş bulana kadar işsiz vatandaşlara 4500 TL değerinde destek sağlanmaktadır. Kısa çalışma ödeneği, işsizlik maaşı ve bedava izindeki çalışanlara bu destek verilmektedir. İş bulana kadar 270 gün SGK (SSK) sigortası yapılmaktadır. Hem de İŞKUR TYP uygulaması dahilinde bedava mesleki eğitim ve kurslar verilmektedir. SGK doğrultusundan ödenecek işsizlik maaşı yeni yılla eş güdümlü güncellenmişti. İşte işsizlik maaşı amacıyla son konuşulan rakamlara dair ayrıntıların tamamı!

4.500 TL aylık maaş

Pandemi sebebi ile çoğalan işsizlik ve iş bulma sürecinin uzaması vatandaşı olumsuz etkilemektedir. Hem de enflasyona bağlı olarak her yıl asgari ücret tekrardan düzenlenmektedir. Bu düzenlemeler ve ilerlemeler sonunda işsizlik maaşı, iş bulana kadar geride bıraktığımız sürede verdiği destek ve bedava izne çıkartılan işçilerin maaşı 4500 TL olmuştur. Buna ilaveten kısa çalışma ödeneği de denmektedir. Bu ödemeler brüt asgari ücret miktarına göre belirlenmekte olup iş bulana kadar geride bıraktığımız 9 ay süresince yatırılmaktadır. Faydalanmak isteyen adayların TYP uygulaması kapsamında müracaat yapması gerekmektedir. Burada işsizlik maaşı alabilmek amacıyla lüzumlu koşulların oluşuyor olmasına ilgi etmek şarttır.

Gözden kaçırmayın

Saray İnşaatları Değil Ama Okul İnşaatları Maaliyet Sebebi İle Durdu! Şaka Değil... Saray İnşaatları Değil Ama Okul İnşaatları Maaliyet Sebebi İle Durdu! Şaka Değil...

270 gün süresince prim ödemesiz SGK sigortası!

Yukarıda kabul edilen kümelerin ödenekten faydalanmak amacıyla İŞKUR’a başvurması lüzumludir. Başvuru Alo 170 hattı üzerinden ya da onlinedan yapılacaktır. Alımlar belirli üç ölçüte göre yapılacaktır. Bu ölçütler; noter kurası, liste ve %80 noter kurası ve %20 liste şeklinde belirlenmiştir. Bu da müracaatte bulunanların talih yüzdesinin çok olması manasına gelir. İşsizlik maaşından faydalanan ve 270 günlük iş bulma sürecinde destek alan adaylar TYP uygulaması kapsamında iş bulabileceklerdir. Kuruma kayıtlı işsizler, 18 yaşını tamamlamış olmalıdırlar. Hem de emekli aylığı alanlar, öğrenciler ve asgari ücretin 1.5 katını aşan gelirliler bu programdan faydalanamazlar.