3 haftalık tam kapanma!

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pek de sürpriz olmayan kapanma kararını açıkladı. Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’ndan 3 haftalık tam kapanma çıktı.

Güncel 27.04.2021 - 05:23 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye'nin günlerdir “kapanma olacak mı, olmayacak mı” diye merakla beklediği karar Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı öncesi günlerdir kapanma öngörülüyordu ancak ne kadar olacağına dair farklı tahminler bulunuyordu. Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’ndan 3 hafta boyunca tam kapanma kararı çıktı. Kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kapanmanın ayrıntılarına dair şu bilgileri verdi:

“Önlemlerin sonuçları yavaş yavaş alınmaya başlandı. 

Ancak vaka sayılarını hızlı bir biçimde 5000’in altına çekmemiz gerekiyor. Bunu yapamamız durumunda çok ağır fatura ile yüz yüze gelebiliriz.

Aziz milletimden önümüzdeki zamanlarda, biraz daha fedakarlık bekliyoruz.

Özel hastanelerin ek ücret talebi

Özel hastanelerde aşı hizmetleri ve yoğun bakım hizmetlerinden ötürü ücret talep edildiği yönünde şikayetler geliyor. Kanunen yoğun bakım ve aşı hizmetleri için halkımızdan hiçbir surette ücret istenemez. İlave ücret isteğiyle karşılaşan halkımız bu durumu Sağlık Bakanlığımıza bildirirlerse sorumlular ile ilgili gerekli cezai işlemler derhal yapılır.

Muhtarlar aşılanacak

Ayrıca bir müjde de vermek istiyorum. Muhtarlarımızın aşıları da önümüzdeki günlerde başlayacaktır.

Tam kapanma 29 Nisan’da başlıyor

29 Nisan 2021 Perşembe saat 19.00'da başlamak üzere, 17 Mayıs 2021 Pazartesi saat 05.00'e kadar tam kapanmaya gidiyoruz. Bu 3 haftalık süre içinde kesintisiz olarak sokağa çıkma yasakları uygulamaya konulacaktır.

İstisnalar hariç tüm işyerleri faaliyetlerine ara verecek

İçişleri Bakanlığımızın genelgesinde istisna tutulan kuruluşlar hariç olmak üzere, bütün iş yerleri faaliyetlerini bu süreçte durduracaktır.

Seyahatler izne tabi olacak

İller arası seyahatlerin istisnasız bütünü izne tabi olacaktır ve iller arası toplu taşıma araçları %50 kapasite ile iş yapabilecek.

Bu kez ki tam kapanma kararı çerçevesinde konaklama tesislerinden yapılmış rezervasyonlar, şehirler arası seyahat ve sokağa çıkma kısıtlaması için istisnai durum olmayacaktır.

Zincir marketler pazar günü kapalı

Zincir marketler ise haftanın 6 günü açık olacak ancak pazar günleri kapalı tutulacak. Pazar günleri dışındaki günlerde İçişleri Bakanlığımızın genelgesinde belirlenen saatler arasında hizmet vermeye devam edecektir.

Sınavların tamamı ertelendi

Anaokulu, kreş, ilköğretim ve ortaöğretimler (8’inci ve 12’nci sınıflar dâhil) seviyesinde bütün kurumlarda yüz yüze eğitimlerin ara verilmesi, tüm sınavların ise ertelenmesi kararı verilmiştir.” 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@