30 gün içinde başvuran alacak! Devlet 10 ay boyunca 1420 TL-2840 TL karşılıksız maaş verecek!

30 gün içinde başvuran alacak! Devlet 10 ay boyunca 1420 TL-2840 TL karşılıksız maaş verecek! Kimler başvuru yapabilir? İşte tüm merak edilenler…

Ekonomi 05.10.2021 - 10:11 05.10.2021 - 10:11 Volkan Arık

30 gün içinde başvuran alacak! Devlet 10 ay boyunca 1420 TL-2840 TL karşılıksız maaş verecek!  Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle işyerini kapatan, işsiz kalan binlerce kişi oldu. İŞKUR tarafından yapılan açıklama ile birlikte işsiz kalan vatandaşlara 10 ay boyunca maaş bağlanacağı duyuruldu. Koronavirüs salgını sırasında işsiz kalan binlerce kişi İŞKUR'dan maaş alırken 30 gün içinde başvuru yapanlar 10 ay Maaş almaya devam edecek. Peki kimler başvuru yapabilir? başvuru şartları neler? başvuruları nereye yapılacak?

İşsiz kalan kişilere devletin destekleri devam ediyor. Özellikle koronavirüs salgını ile mücadele sürecinde kapanan işyerleri nedeniyle binlerce kişi işini kaybetti. Devlet bu süreçte vatandaşları yalnız bırakmıyor ve işsizlik maaşı ile 10 ay boyunca rahat etmelerini sağlıyor. Bu süreçte aynı zamanda İŞKUR üzerinden iş arama fırsatı da bulan vatandaşlar işsizlik ödeneği alabilmek için 30 gün içinde başvuru yapmak zorunda. İşsizlik maaşının tutarı ve suresi iş akdinin feshinden önceki 3 sene içinde ödenen sigorta primleri doğrultusunda belirleniyor. Peki işsizlik maaşı başvuru şartları neler soru işareti İşsizlik maaşı nasıl alınır?

30-gun-icinde-basvuran-alacak-devlet-10-ay-boyunca-1420-tl-2840-tl-karsiliksiz-maas-verecek-1

İŞSİZLİK MAAŞI NEDİR?

Sosyal Sigortalar kurumuna bağlı şekilde çalışırken işini kaybeden kendi hatası dışında İşten çıkarılan vatandaşlara devlet tarafından işsizlik ödeneği veriliyor. İŞKUR tarafından yapılan bilgilendirmede İşsizlik maaşının 300 güne kadar süreceği ifade edildi. İşsiz kalanlar aldıkları maaşa göre 1420 TL ile 2840 TL arasında işsizlik maaşı alabiliyor. İşsizlik maaşı hesaplanırken sigortalının son 4 aylık prim kazançlarına dikkat ediliyor. Son 4 aylık prim de brüt kazancın %40 ı olarak işsizlik maaşı ödeniyor. Ayrıca verilen işsizlik ödeneğinin aylık brüt asgari ücret tutarının yüzde seksenini geçmemesi gerekiyor.

30-gun-icinde-basvuran-alacak-devlet-10-ay-boyunca-1420-tl-2840-tl-karsiliksiz-maas-verecek-2

EN DÜŞÜK İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

2021 yılında en düşük işsizlik maaşı brüt bin 420 TL olarak açıklandı. Ödenen prim tutarına göre işsizlik maaşı farklı olabiliyor. Asgari ücretli çalışan vatandaşlar en düşük 1420 lira işsizlik maaşı alırken sigorta primi daha yüksek gösterilen ve yatan vatandaşlar ise en çok 2840 lira işsizlik ödeneği alabiliyor.

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURU ŞARTLARI

İşsizlik maaşı alacak olan vatandaşların başvuru için birtakım şartları da yerine getirmeleri gerekiyor. Aranan şartlar ise şu şekilde;

Sigortalının Kendi istek yada kusuru dışında işsiz kalması,

İşten çıkarılmadan önce son 120 günlük sigorta priminin ödenmiş olması,

Hizmet akdinin feshinden önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik primi Ödemiş olmak,

İş akdinin feshedilmesi bundan sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsi ya da elektronik ortamda başvuru yapmak.

30-gun-icinde-basvuran-alacak-devlet-10-ay-boyunca-1420-tl-2840-tl-karsiliksiz-maas-verecek-3

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Sigortalı hizmet akdinin kesilmesinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR şubesine giderek işsizlik ödeneği başvurusu yapabilir. Şahsen yapılan başvurular gibi elektronik ortamda iş kur.gov.tr adresinden de başvuru yapmak mümkün. 30 gün içinde başvuru yapmayanların başvuruları kabul edilmiyor. Ayrıca işsizlik ödeneği alabilmek için sigortalı kişilerin iş almaya da hazır olması gerekiyor. Çünkü İŞKUR’a kayıt yaptırdıktan sonra iş arayan kaydı güncelleniyor ve Danışmanlık, işe yerleştirme gibi hizmetler veriliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@