300 TL ila 600 TL Arasında Destek Ödemesi! Başvurun Sizde Bu Destekten Faydalanın

Ülkemizde vatandaşlarımıza sağlanan pek çok kalemde çeşitli destekler bulunmaktadır. Doğum desteği de bu yardımlardan yalnızca bir tanesi.

Ekonomi 11.10.2021 - 14:11 11.10.2021 - 14:11 Berkay Keskin

Bireysel bazda ve tek bir seferde olacak şekilde birinci çocuk için 300 TL ödeme, ikinci çocuk için 400 TL ödeme, üç ve daha sonraki çocuklar içinse 600 TL doğum desteği verilmektedir. Peki doğum desteğine nasıl başvuru yapılır? Başvuru süresi nedir? İşte o soruların yanıtı...

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından doğum desteklerine yönelik alınan başvurular tüm hızıyla devam ediyor. Bu destek 300 TL ila 600 TL arasında veriliyor ve PTT aracılığıyla ödemeleri çekebilirsiniz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı pek çok kalemde destek ödemelerini duyurmaya ve vermeye devam ediyor. Bu desteklerden biri de doğum desteği olarak karşımıza çıkıyor. Doğum desteği için alınan başvurular hala devam ediyor.

Sizde Anında 300 ila 600 TL Arasında Doğum Desteği Alabilirsiniz!

Ailelere verilen desteklerden bir tanesi de doğum desteği. Bu destek ödemeleri 300,400 ve 600 TL olarak gerçekleştiriliyor. Doğum yapan kadınlara destek olmak adına birçok ekonomik detek vatandaşı korumak için düzenleniyor. Doğum desteği ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik gerçekleştirilmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal destek ödemeleri tüm hızıyla devam ediyor ve başvuru süreci sürüyor. Başvuruda bulunanlara PTT aracılığıyla ödemeler gerçekleştiriliyor. 

Doğum Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum desteği başvurusu, doğum işleminin gerçekleşmesinden sonra ilgili bulunan nüfus müdürlüğünde çocuğun Kimlik Paylaşım Sisteminde (KPS) kayıt işlemi gerçekleştirildikten sonra "Doğum Desteği Başvuru Dilekçesinin" eksiksiz bir şekilde tamamlanması ve imzalanması ile şahsen, iadeli taahhütlü posta ya da kargo aracılığıyla yapılmaktadır.

Doğum Yardımı Kimlere Verilir?

Doğum desteği, T.C. Vatandaşları ve Mavi Kart sahiplerine ödenmektedir. Annenin ya da babanın veya her ikisinin de T.C. Vatandaşı veya Mavi Kart sahibi olması yeterli olmaktadır. Doğum desteği, 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra gerçekleşen doğum işlemleri için sağlanmaktadır. Bu tarih öncesinde dünyaya gelen çocuklar için herhangi bir doğum desteği ödemesi gerçekleştirilemez. Fakat ödeme tutarına esas çocuk sırasının tespiti durumunda, diğer bir ifadeyle yeni dünyaya gelen çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesi hususunda 15 Mayıs 2015 tarihi öncesi de değerlendirilecektir.

600 TL'ye Kadar Ödeme Var

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bireysel bazda ve tek bir defa olacak şekilde birinci dünyaya gelen çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üç ve sonrası için 600 TL doğum desteği ödemesi bulunmaktadır. Kamu çalışanlarına ise sözleşmeleri gereğince, kurumlarından elde ettikleri doğum desteği tutarı ile bahsettiğimiz ödeme tutarı arasındaki fark ödenmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@