3600 ek gösterge son dakika gelişmesi! Yeni liste ortaya çıktı, kapsam genişledi! Ek gösterge zammı alacak meslekler...

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren 3600 ek gösterge son dakika gelişmeleri devam ediyor. 3600 ek gösterge yeni liste ortaya çıktı. İşte ek göstergesi artacak meslekler…

Ekonomi 22.10.2021 - 14:06 22.10.2021 - 14:06 Volkan Arık

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin büyük heyecanla beklediği 3600 ek gösterge son dakika gelişmeleri devam ediyor. Çalışmalar başlarken yeni liste ortaya çıktı. Ek göstergesi artacak mesleklerin kapsamı genişledi. Ek göstergenin kabul edilmesi ile birlikte emekli maaşları ve ikramiyeler e zam gelecek. Son dakika ek gösterge gelişmeleri Bu nedenle yoğun bir şekilde araştırılıyor. Peki 3600 ek gösterge artışı hangi mesleklerde olacak? 3600 ek gösterge ile emekli maaşı ve ikramiyeler ne kadar artacak?

3600 ek gösterge konusu son dönemlerin en çok merak edilen ve araştırılan konuları arasında yer alıyor. Kamu personeli danışma kurulu gelecek ay toplanacak ve 3600 ek gösterge konusu görüşülecek. Göstergesi düşük olan 4 meslek grubu için konuşulan ek gösterge düzenlemesi kapsamı genişleyebilir. Çünkü Geçtiğimiz aylarda yapılan toplu sözleşme görüşmeleri sırasında bu kapsama tüm Memurların ve idareci kadrolarında alınması gündeme gelmişti. Yani yapılan çalışmalarda 3600 ek gösterge kapsamı daha geniş tutuluyor. Peki 3600 ek gösterge düzenlemesi kimleri kapsıyor? 3600 ek gösterge düzenlemesi sonrası emekli maaşları ve ikramiyeler ne kadar olacak?

3600-ek-gosterge-son-dakika-gelismesi-yeni-liste-ortaya-cikti-kapsam-genisledi-ek-gosterge-zammi-3

3600 EK GÖSTERGE İLE KİMLERİN MAAŞI ARTACAK?

3600 ek gösterge düzenlemesi için düğmeye basıldı. Düzenlemenin kapsamına ilk etapta 4 meslek grubu alınmıştı. Öğretmen, hemşire, polis ve din görevlilerinin düşük olan göstergelerinin yükseltilmesi konuşuluyordu. Ancak toplu sözleşme görüşmelerinde ek gösterge düzenlemesinin kapsamının genişletilmesine karar verildi. Şimdi bazı meslek gruplarında ek göstergenin 4800’den 5300’e çıkarılması gündeme geldi. Bu meslek grupları ise şöyle; Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkan Yardımcıları ile Atatürk Araştırma Merkezi, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu ve Atatürk Kültür Merkezi Başkanları, Yüksek Öğretim Kurulu Genel Sekreteri, BüyükŞehir Belediye Genel Sekreteri ve Vergi Dairesi Başkanlarının (Ankara, İstanbul, İzmir,Bursa).

Bakanlıklarda görev yapan genel müdür yardımcılarının da ek göstergelerine yeni bir düzenleme yapılması konuşuluyor. Düzenleme hayata geçerse genel müdür yardımcılarının ek göstergesi 3600’den 5300 ya da 6400’e çıkacak.

3600-ek-gosterge-son-dakika-gelismesi-yeni-liste-ortaya-cikti-kapsam-genisledi-ek-gosterge-zammi-2

Ek gösterge düzenlemesi kapsamına en az 3 yıl süreli Yüksek Öğrenim veren fakülte ya da yüksek okulları bitiren ve mesleğe özel yarışma sınavı ile giren belirli süreli meslek içi eğitimden sonra özel bir yetenek sınavı sonunda öğrenimli olarak özel kanunların öngördüğü taşıyanlara da düzenleme gelecek. Bu kapsamda yer alan meslek grupları ise şu şekilde; Diyanet İşleri Başkanlığı ve Bağımsız Genel Müdürlük ve Büyük Şehir Belediyesiyle Büyük Şehir Belediye sınırları içindeki ilçe Belediyeleri Müfettişleri, Başbakanlık Uzmanları, Adalet Uzmanları, Seçim Uzmanları, Millî Savunma Uzmanları, İçişleri Uzmanları, Dışişleri Uzmanları, Çalışma Uzmanları, Yurt Dışı İşçi Hizmetleri Uzmanları, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları, Enerji ve Tabii Kaynaklar Uzmanları, Kültür ve Turizm Uzmanları, Aile ve Sosyal Politikalar Uzmanları, İnsan Hakları ve Eşitlik Uzmanları,) Sanayi ve Teknoloji Uzmanları, Çevre ve Şehircilik Uzmanları, Gençlik ve Spor Uzmanları, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Uzmanları, Gümrük ve Ticaret Uzmanları, İhracatı Geliştirme Uzmanları, Orman ve Su İşleri Uzmanları, Diyanet İşleri Uzmanları, Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanları, Devlet Personel Uzmanları, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği Uzmanları, Afet ve Acil Durum Yönetimi Uzmanları, Devlet Gelir Uzmanları, Tapu ve Kadastro Uzmanları… Meteoroloji Uzmanları, Basın ve Enformasyon Uzmanları, Yüksek Kurum Uzmanları, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Uzmanları, Savunma Sanayii Uzmanları, Vakıf Uzmanları, Sınai Mülkiyet Uzmanları…

TİKA Uzmanları, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Uzmanları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Uzmanları, Yazma Eser Uzmanları, İstihdam Uzmanları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim Uzmanları, Bakanlık ve Bağlı Kuruluşların Avrupa Birliği Uzmanları...Yükseköğretim Kurulu Uzmanları,(46) Kalkınma Bakanlığı Planlama Uzmanları,(30) Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu Uzmanları, Dışişleri Meslek Memurları ile Konsolosluk ve İhtisas Memurları, Maliye Bakanlığı Vergi Müfettişleri( ile Hazine Müsteşarlığı Bankalar Yeminli Murakıpları ve Hazine Kontrolörleri...

Hazine Uzmanları , Sigorta Denetleme Uzmanları ile Aktüerleri, Dış Ticaret Uzmanları, Avrupa Birliği İşleri Uzmanları, Göç Uzmanları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş ve İş Güvenliği Müfettişleri ve Bakanlıkların Merkez Teşkilatına dahil Genel Müdürlükleri Kontrolörleri ve İçişleri Bakanlığı Dernekler Denetçileri ile Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettişleri, Sosyal Güvenlik Uzmanları, Ulaştırma ve Haberleşme Uzmanları, Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uzmanları,(39) Denizcilik Uzmanları, Sağlık Uzmanları ve Sağlık Denetçileri...

3600-ek-gosterge-son-dakika-gelismesi-yeni-liste-ortaya-cikti-kapsam-genisledi-ek-gosterge-zammi-1

Milli Savunma Bakanlığı Akaryakıt İkmal ve NATO POL Tesisleri İşletme Başkanlığı Müfettişleri, Türkiye İstatistik Kurumu Uzmanları, Enerji ve Tabii Kaynaklar Denetçileri ile 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu hükümlerine göre atanan İç Denetçiler, Millî Eğitim Uzmanları, Bakanlık Maarif Müfettişleri(53) ve Maarif Müfettişleri,) Aile ve Sosyal Politikalar Denetçileri, Gençlik ve Spor Denetçileri.

GÖSTERGELER 4800’E ÇIKARILACAK

3600 ek gösterge düzenlemesi olarak başlayan ve sonrasında kapsamın genişlemesi planlanan düzenleme ile birlikte yukarıda sayılan meslek gruplarının göstergeleri 4800’e çıkarılacak. Ancak Yardımcı hizmetler konusunda görev yapanların da bu yönde talepleri bulunuyor. Kasım ayında yapılacak olan görüşmeler sonrasında kapsam net olarak paylaşılacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@