Sigorta giriş yılı emeklilik yaşının belirlenmesinde çok etkili hale geldi. EYT'nin çıkmasıyla beraber vatandaşlar rahatlasa da 1800 günden emeklilik gibi bir fırsat da sizi bekliyor. 1999 - 2008 arası sigortalı olanlar bu haber sizin için.

1999 yılından 2008'e dek herhangi bir tarihte sigorta giriş kaydınızı yaptırdıysanız emeklilikte aranan sigorta primi gün şartı 1800'e düşebilir. Peki ama bu nasıl oluyor? Sigorta primindeki düşüş kimleri kapsamakta? Türkiye'de emeklilik sistemi, kapsamlı bir reformla yeni bir döneme giriyor. Bu reform, 1999-2000 ve 2008 yılları arasında sigortalı olmuş vatandaşlar için önemli değişiklikler getiriyor. Yapılan bu yenilikle, 1800 gün prim ödeyen vatandaşlar artık erken emeklilik hakkına sahip olacaklar. Bu gelişme, yaklaşık 1 milyon kişinin emeklilik hayallerini gerçeğe dönüştürecek.

Yeni Sistemde Emekli Prim Şartı Kaç Gün Olacak?

Yeni sistemle birlikte, sigorta başlangıç tarihi 5 yıl geri çekilerek, prim gün sayısı azaltılacak. Bu düzenleme, belirtilen yıllar arasında sigortalı olan kişiler için erken emeklilik imkanını beraberinde getiriyor. Örneğin, 1999-2000 yılları arasında sigortalı olanlar için gereken prim günü 3600'den 1800'e, 2008'de sigortalı olanlar için ise 4500'den 2700'e düşürüldü.

eytkredii

İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Personel Alımı İlanı Paylaştı! İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Personel Alımı İlanı Paylaştı!

BAĞ-KUR Sigortalılarında Prim Düşüyor

Küçük esnaf ve çiftçileri ilgilendiren bir diğer gelişme, BAĞ-KUR sigortalıları için getirilen düzenlemedir. Bu reformla, BAĞ-KUR sigortalıları için gerekli olan prim günü 9.000'den 7.200'e düşürülecek, bu da yaklaşık 1 milyon kişinin daha erken emekli olmasına olanak tanıyacak.

Yeni Reformun TBMM'de Kabul Edilmesi Bekleniyor

Bu emeklilik reformunun TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda değerlendirilmesi ve maaş zammı görüşmelerinin ardından Meclis tarafından hayata geçirilmesi bekleniyor. Yapılacak bu değişiklik, emeklilik sürecini daha şeffaf ve adil bir hale getirecek.