Citroen Ami Türkiye fiyatı vatandaşlara küçük dilini yutturdu. Citroen Ami 4 teker ve 1 direksiyondan oluşuyor ve Türkiye satış fiyatı tam 210.000 TL. Evet yanlış duymadınız. Fransa'da ise 6.000 Euro. İşte Citroen Ami özellikleri

4 teker ve 1 direksiyondan ibaret! Citroen Ami Türkiye fiyatı küçük dilinizi yutturdu! İşte Citroen Ami özellikleri... Citroen, kent iç ulaşım amacıyla geliştirilmiş 2 kişilik elektrikli aracı Ami'yi Türkiye'ye getirdi.  Citroen doğrultusundan 2020 senesinde tanıtılan iki kişilik mini elektrikli otomobil Ami, uzun bir zaman sonra Türkiye'de satışa sunulmuş durumda. Citroen Ami Fransızca 'Arkadaş' manasına geliyor. Kompakt yapısıyla motosikletlere seçenek 4 tekerlekli bir çözüm olarak sunuluyor.

Halkbank’tan Beklenen Kredi Desteği Geldi! 150 Milyar TL Kredi Desteği Halkbank’tan Beklenen Kredi Desteği Geldi! 150 Milyar TL Kredi Desteği

Fransa'da B katagorisi ehliyet gerektirmeyen otomobil amacıyla 15 yaşını doldurmuş olmak yetiyor. Diğer Avrupa ülkelerinde bu yaş 17'ye çıkıyor. Türkiye'de ise kullanım amacıyla B1 ehliyet koşulu istenecek. Yüzde 100 elektrikli olan Ami'nin azami sürati 50 kilometre/saat. İç mekanı olabildiğince yalın ve yalın geliştirilen Ami, rahat ve basit bir kullanım amaçlıyor. 5.5 kWh kapasiteli lityum iyon bataryasıyla menzili 70 kilometre.

Fransız otomotiv devi maliyetleri sıfıra indirmek adına Citroen AMİ'nin içinde çoğu teknoloji ürünü kullanmamış. Araç içinde bir multimedya ekranı ya da teyp bulunmuyor. Bunun yerine telefon tutacağı yerleştiren firma, kullanıcıların bu tarz gereksinimlerini telefon ve bağlantılar üzerinden karşılamasını hedefliyor. 

Citroen Ami Fransa fiyatı 6.000 Euro 

Ami, ev tarzı prizlerde sadece 3 saatte şarj olabiliyor. Aracın Avrupa satış fiyatı ise 6 bin euro olarak belirlenmiş durumda. 

ÖTV ve KDV’den ötürü sıfır araba almakta zorlanan sürücülerin imdadına yetişecek Citroen Ami modeli, elektrikli scooter olarak tanımlandığı amacıyla bu araçtan ÖTV istenmeyeceği belirtiliyordu.

Citroen Ami Türkiye fiyatı 210.000 TL 

Türkiye'de ise Citroen Ami almak isteyenler büyük bir şok yaşadı. Avrupa'da 6.000 Euro yani 96.000 TL fiyatlı satılan Citroen Ami ülkemize gelince yine ÖTV ve KDV'den nasibini aldı. Avrupa'da tek bir maaş ile alınabilen otomobili ülkemizde asgari ücretli bir vatandaş 60 ayda anca alabilecek. Güzel tarafı ise Citroen Ami'den MTV vergisi alınmayacak.