4 ülkeye ekip gönderildi

Kripto para borsası olan Thodex'in işlemlerini durdurup müşterilerinin 2 milyar dolarını çalarak kayıplara karıştığı iddia edilen Faruk Fatih Özer'in yakalanabilmesi amacıyla çalışmalar devam ediyor. Soruşturma çerçevesinde gözaltı uygulananların sayısı 6

Ekonomi 26.04.2021 - 05:58 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Kırmızı bültenle aranan Thodex şirketinin kurucusu Faruk Fatih Özer’in Türkiye’den Arnavutluk'a kaçtığına dair tespit yapılınca iadesi için girişimde bulunuldu. Kripto para borsası olan Thodex'in tüm işlemlerini durdurarak, müşterilerinin 2 milyar dolarını çalarak kaçtığı iddia edilen Faruk Fatih Özer'in yakalanabilmesi amacıyla çalışmalar devam ediyor. 

Faruk Fatih Özer’in Arnavutluk’ta olduğunun belirlenmesi üzerine bu ülkeyle Türkiye arasında bütün mekanizmalara başvurulurken, Arnavutluk emniyet birimleri ise çok sayıda ev ve ofise baskın gerçekleştirdi.

Her an yakalanabilir

Emniyet Genel Müdürlüğü ise koordinasyon ve iş birliği maksadıyla 5'er personelden oluşan 4 ayrı ekip oluşturdu. Bu teknik ekiplerden biri ise Arnavutluk'a yönlendirildi.

Türk ekip, Arnavutluk Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileriyle başkent Tiran’da bugün toplantı düzenleyecek.

Thodex şirketinin kurucusu Faruk Fatih Özer’in hâlen Arnavutluk hudutları içerisinde olduğu, yakalanması için teknik ve fiziki takip çalışmaları yapıldığı, Arnavutluk’tan çıkış yapma ihtimaline karşı bütün çıkış noktalarının tutulduğu bildirildi.

Sınırdan çıkma ihtimaline karşı da önlem alındı

Müşterilerinin 2 milyar dolarını dolandırarak yurt dışına kaçan Faruk Fatih Özer’in Arnavutluk’tan çıkma ihtimaline karşı, bu ülkeyle sınır komşuluğu bulunan Kosova, Kuzey Makedonya ve Karadağ'da da emniyet birimleriyle görüşmeler gerçekleştirildi. Emniyet Genel Müdürlüğünün oluşturduğu 4 ekipten 3’ü de bu ülkelere gönderildi.

69 zanlı yakalandı

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma çerçevesinde Faruk Fatih Özer'in ağabeyi, babası ve kız kardeşi dâhil 80 şahıs ile ilgili gözaltı kararı çıkarılmıştı. Faruk Fatih Özer’in ağabeyi Güven Özer İstanbul Pendik'te, kız kardeşi Serap Özer de Kocaeli'de yakalanarak gözaltı uygulandı.

Faruk Fatih Özer’in babası Zülküf Özer ile beraber 11 zanlının yakalanması için ise çalışmalar hâlen sürüyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@