400 binden fazla kişi öldü! Bolsonaro hakkında tahkikat başlatıldı

Brezilya'da koronavirüs kaynaklı can kaybı 400 bini geçti. Bu nedenle Bolsonaro'nun koronavirüs sürecini yönetimi hakkında tahkikat başlatıldığı öğrenildi. 

Dünya 30.04.2021 - 07:17 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Brezilya'da Nisan ayının başlarında koronavirüs kaynaklı can kayıpları günlük 4 bine kadar çıkmıştı. Söz konusu ülkede son bir günde 3 bin 1 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Vaka ve can kayıplarının patlak verdiği ülkede aşılama kampanyasında da ciddi bir yavaşlık var. Bu nedenle ülkedeki pandemi krizi ürkütücü boyutlara ulaşmış durumda. 

Ölümler doğumlardan fazla! 

Brezilya'da tespit edilen mutasyon nedeniyle koronavirüsün daha kolay bir şekilde bulaştığı ifade ediliyor. Rio de Janeiro dâhil olmak üzere toplam 11 şehirde ölümlerin doğumlardan fazla olduğu belirtiliyor. Söz konusu ülkenin farklı bölgelerinde bulunan hastanelerde yoğun bakım servislerinin yüzde 90'dan fazla dolu olduğuna dikkat çekiliyor. 

"Koronavirüsü kontrol altında tutmaktan uzağız"

Fiocruz tarafından yayımlanan raporda, koronavirüsün seyrinde bir nebze de olsa düşüş yaşandığı ancak Brezilya'nın koronavirüsü kontrol altında tutmaktan hala uzak olduğu kaydedildi. Raporda, günlük can kayıplarındaki artışın süreceği ifade edildi. Brezilya'da Mart-Nisan döneminde sadece 37 günlük bir zaman dilimi içerisinde koronavirüs kaynaklı 100 bin can kaybı gerçekleşti. Söz konusu ülkede böylece şu ana kadar 401 binden fazla kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Brezilya'da şu ana kadar 14,5 milyondan fazla insan koronavirüsle enfekte oldu. 

Aşılamada sorun yaşanıyor

Koronavirüs aşılarının tedariki konuunda yaşanan problem nedeniyle Brezilya'daki aşılama kampanyasında durgunluk var. 212 milyon nüfusa sahip olan ülkede, halkın yüzde 13'üne yakın bir bölümüne bir doz aşı uygulanmış durumda. 

Tahkikat başlatıldı

Brezilya'da vaka sayılarının patlak vermesi nedeniyle sağlık sisteminde ciddi sorunlar yaşanıyor. Bu nedenle Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun koronavirüs sürecini yönetimine ilişkin tahkikat başlatıldığı ifade edildi. Bolsonaro, koronavirüse karşı maske takılmasına ve kapanma tedbirlerine karşı çıkıyor. Hidroksiklorokin gibi ilaçları koronavirüs tedavisi için tavsiye eden Bolsonaro halkın tepkisini çekiyor. Brezilya'da koronavirüsün seyri nedeniyle Bolsonaro'ya olan desteğin azaldığına dikkat çekiliyor. 

Yargıya götürülebilecek!

Senato Komisyonu tarafından başlatılan tahkikat kapsamında Bolsonaro'nun koronavirüse yönelik politikaları ele alınacak. Komisyon tarafından resmî hükümet belgeleri değerlendirilecek. Bolsonaro hükümetinin kusurlu bulunması halinde konu yargıya götürülebilecek. Bolsonaro'nun koronavirüs aşılarının tedariki konusunda yavaş kalması, koronavirüsü hafife alması ve bilimsel olarak kanıtlanmamış ilaçları tavsiye etmesi gibi hareketleri tahkikat kapsamına alındı. 

Oksijen krizi araştırılacak

Öte yandan, Amazonas eyaletinde oksijen yetersizliği nedeniyle meydana gelen krizde yönetimin etkisinin olup olmadığına bakılacak. Bolsonaro'nun tahkikat sonucunda görevden azledilebileceği ancak yine de bunun gerçekleşmesinin zor olduğu ifade ediliyor. Fakat gelecek sene seçimlere katılacağı düşünülen Bolsonaro'nun siyasi kariyeri zedelenebilir. Bolsonaro, tahkikat nedeniyle endişelenmediğini söyledi. Brezilya lideri, kapanma tedbirlerinin ekonomiye olan etkisinin koronavirüsün etkisine kıyasla daha büyük olacağını ifade etti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@