400 yıl önceki 'gökyüzü yangını' yeniden yaşanabilir!

Osmanlı İmparatorluğu'nda 3. Murat'ın padişah olduğu, Avrupa'da parçalı krallıkların bulunduğu 1582 yılında gökyüzüne bakan insanlar, Güneş'in yanmaya başladığını düşündüler.

Teknoloji 02.04.2021 - 08:58 04.05.2021 - 04:19 İlan35
Osmanlı İmparatorluğu'nda 3. Murat'ın padişah olduğu, Avrupa'da parçalı krallıkların bulunduğu 1582 yılında gökyüzüne bakan insanlar, Güneş'in yanmaya başladığını düşündüler. Zira dev yıldızda oluşan büyük bir patlama, gökyüzünde adeta yangın varmış gibi bir görüntünün oluşmasına neden oldu. Görenlere dehşet veren bu olaya "Büyük Yangın" adı verildi. En az 400 yıl önce yaşanan bu olay aslında bir Güneş fırtınasıydı. Üç gün devam eden fırtınayı o günün tarihçileri, "Gökyüzü ateşli alevler içindeydi, sanki yanıyordu" şeklinde kayda geçirmişlerdi. Olayın görgü tanığı olan Pero Ruiz Soares, "Gece yarısı kalenin üzerinde korkunç ve korkutucu büyük ateş ışınları yükseldi" ifadelerini kullandı.


Gökyüzünün yandığını zannettiler!


Cornell Üniversitesi'nde çalışan bilim insanları Güneş'te 1582 yılında yılında gerçekleşen bu patlamanın kayıtlarını inceledi, son yıllardaki durumunu gözlemledi. Çalışmanın ardından elde edilen bilgilere göre, 439 yıl önce insanların gökyüzünün yandığını zannettiği bu olayın yeniden gerçekleşme olasılığı bulunuyor. O yıllarda yaşanan dev Güneş fırtınasının 3 gün boyunca devam ettiğini hatırlatan uzmanlar, Güneş'in son yıllardaki aktivitelerinin olası bir patlamayla sonuçlanabileceğini bildirdi.


Benzeri bir dev patlamanın yeniden yaşanma ihtimali var!


Özellikle Asya ve Avrupa kıtasında hissedilen bu dev patlamanın diğer kıtalardan da görülüp görünmediği bilinmiyor. Zira olayın yaşandığı sırada bu durumu kayda geçiremeyecek durumda bulunan medeniyetlerin de devasa patlamayı bizzat görebileceği ancak tarihçilerinin bulunmaması nedeniyle yazılı kaynaklara aktaramayabileceği ifade ediliyor. Bugün yaşanması durumunda yörüngedeki bütün uydularda ve yeryüzünde kullanılan teknolojik aletlere hasara yol açacak patlama, o günlerde şaşkınlığın dışında fazla bir etkiye yol açmamıştı. Bilim insanlarına göre aynı patlamanın şimdi gerçekleşmesi halinde küresel çapta bir elektrik kesintisi yaşanabilir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@