Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) hakkında son dakika gelişmesi yaşandı. Emekli olmak isteyen ancak yaş sınırı sebebiyle emekli olmayan vatandaşların çokça beklediği emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) meselesi çözüm buluyor olabilir.

Özellikle 43 yaşında olan vatandaşların dikkate alması gereken bu konu aynı zamanda Türkiye gündemini meşgul eden önemli konulardan biri durumunda.

Özellikle 43 yaşında emekli olmayı bekleyen vatandaşların beklediği bu mesele hakkında açıklamalar yapıldı. EYT meselesinde son durum nedir? EYT durumu hakkında bir gelişme var mı? Bu ve bunun gibi soruların cevabını bu haber yazımızda bulabileceksiniz.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Meselesindeki Gelişmeler

Meslekler işleyiş bakımları açısından birçok vatandaşı erken yıpratabilmekte ve vatandaşlarda emekli olma hissiyatını yaratmakta. Bu durumda vatandaşlar emeklilik için çalışma sürelerini tamamladıklarında emekli olabilme şansına sahip olabiliyor.

Bu sayede yıpranma payına sahip olan vatandaşlar zam ve yıpranma tesellisi gibi ek ücretlerden de yararlanabiliyor. Devlet bu gruba giren vatandaşların erken emekli olabilmesi için bir politika üzerinde çalışıyor.

Bu politika sayesinde vatandaşlar hem erken emeklilik şansına sahip oluyor hem de ekstra ücret alabiliyorlar. Daha önceki uygulamalarda bu hakkın sadece 18 farklı meslek alanına uygulandığı söyleyebiliriz. Ancak gelecek yeni yasalar çerçevesinde uygulanacak politikalarda bu durumun 45 farklı meslek alanına hak tanınması üzerinde konuşuluyor.

43-yasinda-emekli-olmak-isteyenlere-yeni-haber-geldi-2022de-emekli-olabilirsiniz1

Her ne kadar ülke içerisinde ekonomik çalkantılar olmakta ve emekli maaşlarının alım gücü ve ücreti düşük olsa da vatandaşlar erken emekli olabilmek için gün saymakta. Yapılan bu çalışmaların dışında emekli olmak isteyen vatandaşlar bu durumun farklı yolları arayışına girmiş durumda. Bu konuda bilgilendirecek olursak, EYT sistemi dışında erken emekli olma yollarının bulunduğunu söyleyebiliriz. Biliyorsunuz ki meslekler yıpranma payı ve içinde taşıdığı risklere göre gruplara ayrılmaktadır. Yıpranma payının ve risk oranının yüksek olduğu mesleklerde çalışan vatandaşlar iş kanununa göre bu durumdan yararlanarak erken emekli olabiliyor. Ancak unutulmaması gereken bir konu ise gelecek yeni yasa sisteminde bu işlerde çalışan kişiler hem erken emekli olabilecek hem de işlerindeki zorluk sebebiyle yıpranma zammını diğer mesleklere göre daha çok alabilecekler. Ancak bu tarz işlerde en az 5 yıl ile 8 yıl çalışmış olmanız gerekmektedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasına göre 2017 yılında yapılması için konuşulan EYT meselesi projesinin 2022 yılında gerçekleşmesi bekleniyor.