49-50-51-52 yaşına geldiğiniz zaman anında emekli oluyorsunuz! 1.800 günle erken emeklilik müjdesi gelmiş bulunuyor. İşte haberin detayları sayfamızda

49-50-51-52 yaşına geldiğiniz an emekli oluyorsunuz! 1.800 günle erken emeklilik müjdesi! 10 yıl içinde... Çalışma hayatında yer alan milyonlarca vatandaş erken emekli olmak için detayları araştırıyor. SGK resmi sitesine girerek detayları anında görebilirsiniz. Bu anlamda ilk baktığımız zaman doğum ve askerlik süreleri olmaktadır. Peki, kimler erken emekli olabilir? Erken emeklilik amacıyla hangi şartlar bulunuyor? Kamuda ve özel sektörde 45 iş kolunda çalışanların erken emeklilik olanağı var. Emeklilik yaşını düşüren, prim üstünlüğü gerçekleştiren bu üstünlüğün kapsamının genişletilmesi de gündemde... Ülkemizde birtakım meslekler amacıyla erken emeklilik olanağı bulunuyor. 'Yıpranma' ya da bir diğer söyleyişle 'Fiili Hizmet Süresi Zammı (FHSZ)' diye tariflenen bu avantaj, çalışılan zamanlara kismi olarak günler eklenerek ve işe girişi belli oranda geriye çekerek emeklilik olanağı sağlıyor

10 senede emekli oluyorsunuz

SGK Yıpranma Payı Genelgesi ile birlikte erken emekli eden meslekler listesi de baştan sona güncellenmiş şekilde yer aldı. Yaklaşık olarak 45 meslek amacıyla erken emeklilik müjdesi gelir iken tehlikeli işler kategorisinde yer alan ya da yoğun gerilim ve risk sahibi olan işlerde çalışan şahıslara yalnızca 10 yılda emeklilik hakkı tanındı.  SGK fiili hizmet zamanı zammı ile birlikte çalışma zamanıne eklenen yıpranma payı ile daha kısa sürede emekli olma olanağı sunulmaktadır. 

Gözden kaçırmayın

Merkez Bankası'nın Kasası Boşalıyor mu? Yoksa Boşaltılıyor mu? Fark Eder mi? Net Rezerv "EKSİ" 55,1 Milyar Dolar Oldu! Merkez Bankası'nın Kasası Boşalıyor mu? Yoksa Boşaltılıyor mu? Fark Eder mi? Net Rezerv "EKSİ" 55,1 Milyar Dolar Oldu!

49-50-51-52 yaşına geldiğiniz an emekli oluyorsunuz! 1.800 günle erken emeklilik

SGK mevzuatında yer alan en mühim planlama çalışan vatanaşlarımızın sağlıklarının güvence altına alınması bağlamında en önemli etken erken emekliliktir. SGK çalışma hayatında belli bir vakit yer almış fakat sonraki zamanlarda sağlık sorunları ile baş başa kalmış olan kişilerin daha çok işlevini gerçekleştirmesine müsade etmiyor.