5 bin kişilik konserde kimseye koronavirüs bulaşmadı!

İspanya'da düzenlenen bir konsere 5 bin kişi katıldı. Fakat söz konusu etkinlik sırasında herhangi bir kişinin koronavirüsle enfekte olduğuna dair bir delile ulaşılmadı. 

Dünya 28.04.2021 - 13:07 04.05.2021 - 04:18 İlan35
5 bin kişilik konserde kimseye koronavirüs bulaşmadı!

İspanya, koronavirüsün ilk başlarında en fazla sarsılan ülkelerden biriydi. Söz konusu ülkede yüksek vaka sayıları nedeniyle sağlık sistemi çökme noktasına gelmiş, hastanelerde ceset torbalarının üst üste yığıldığı görülmüştü. İspanya, bu kez Barselona şehrinde 27 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirilen bir rock konseriyle gündeme geldi. 5 bin kişinin katıldığı konserde fiziki mesafe kuralına hiçbir şekilde riayet edilmedi. Bu konserin ardından vaka sayılarının patlak verileceği tahmin ediliyordu. Fakat beklenen olmadı... Söz konusu konser sırasında herhangi bir kişinin koronavirüsle enfekte olduğuna bir delile ulaşılamadı. 

Herkese test uygulandı

Palau Sant Jordi'de gerçekleştirilen rock konserinden önce herkese koronavirüs testinin uygulandığı öğrenildi. Söz konusu kapalı spor salonunda özel havalandırma sistemine yer verildi. Konsere gelen herkesin FFP2 tipi maske taktığı görüldü. Öte yandan, bar ve tuvaletleri kullanan kişilerin çeşitli kurallara uygun davranmaları sağlandı. Fakat insanların fiziki mesafe kuralına riayet etmedikleri fark edildi. 

"Bu tip etkinlikler güvenli"

Germans Trias i Pujol Hastanesi'nden Josep Maria Llibre, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Barselona şehrinde düzenlenen konserle beraber önemli bir deneye imza attıklarını söyledi. Llibre, doğru tedbirlerin hayata geçirilmesi durumunda bu tip etkinliklerin güvenli olduğunun bir kez daha görüldüğünü dile getirdi. Etkinlik sırasında herhangi birine koronavirüsün ulaştığına ilişkin bir delile ulaşmadıklarını ifade eden Llibre, çalışmalarının hedefinin tam da bu olduğunu aktardı. Llibre, insanlara koronavirüs testi uygulanması, mekânların iyi bir havalandırma sistemine sahip olması ve maske kuralına uygun davranılması halinde kalabalık organizasyonların rahatlıkla gerçekleştirilebileceğini kaydetti. 

"Nasıl yaptığımızı soruyorlar"

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Love of Lesbians isimli rock grubu, söz konusu konsere katılım gösteren 5 bin kişiye teşekkürlerini sundu. Katalonya Özerk Bölgesi Kültür Bakanı Angels Ponsa da tepki çeken konser hakkında açıklamada bulundu. Bütün dünyanın gözünün İspanya'da olduğunu ifade eden Ponsa, bulaş olmadan böyle bir etkinliği düzenlemeyi nasıl başardıklarının sorulduğunu aktardı. 

6 kişi enfekte oldu

Barselona şehrinde düzenlenen rock konserinden 15 gün sonra söz konusu konsere giden 6 kişinin koronavirüsle enfekte olduğu öğrenildi. Fakat söz konusu kişilerden 4'ünün koronavirüsü konserden kapmadığı tespit edildi. Diğer vakaların koronavirüsü nereden kaptığı ise henüz saptanamadı. 

Diğer ülkelerde de konser yapılmıştı

2020 senesinin Aralık ayında İspanya'da kapalı bir alanda konser yapılmış, söz konusu konsere 500 kişi katılım göstermişti. Konserden önce herkese koronavirüs testi yapılmıştı. Daha sonra yapılan incelemelerde, konsere katılan hiç kimsede koronavirüs tespit edilmemişti. Yeni Zelanda, Rusya, Almanya ve Hollanda'da da bulaş gücünü görmek üzere bu tip konserler yapılmıştı. 

İspanya koronavirüs tablosu

İspanya'da şu ana kadar 3 milyon 496 bin 134 vaka tespit edilirken, koronavirüs kaynaklı 77 bin 855 can kaybı gerçekleşti.  

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@