5 Bin TL Hibe Desteği Başvuruları Başladı! Milyonlarca Vatandaşa Devletten 5 bin TL Pandemi Desteği Sizde Başvurun

5 bin TL hibe desteği başvuruları hangi tarihte başlayacak? Binlerce esnaf vatandaşımız devlet destekli 5 bin TL destek başvurularından yararlanabiliyor. Ödemeden faydalanmak isteyen kişiler 5 bin TL

Ekonomi 23.05.2021 - 23:35 23.05.2021 - 23:36 Berkay Keskin

5 bin TL hibe desteği başvuruları hangi tarihte başlayacak? Binlerce esnaf vatandaşımız devlet destekli 5 bin TL destek başvurularından yararlanabiliyor. Ödemeden faydalanmak isteyen kişiler 5 bin TL tutarında yapılan bu desteklerden nasıl yararlanacaklarını merak ediyor. Başvuru dönemine yönelik merakla beklenen açıklama yapıldı. Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanan esnafa destek paketi kararından sonra Ticaret Bakanı Mehmet Muş açıklama yaptı. Milyonlarca vatandaş Devletten 5 bin TL hibe desteği alabilecek! Detaylar haberimizde sizlerle...

5 bin TL hibe desteği başvuruları nasıl yapılacak? Heyecanla beklenen başvuru açıklaması Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından yapıldı. Bakan Muş yapmış olduğu açıklama ile tarih bilgisi verdi. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, "Tek bir seferde, iki ayrı grup halinde vereceğimiz 5 bin TL ve 3 bin TL hibe desteğinden 17 Mayıs 2021 tarihi öncesinde vergi mükellefiyetini tesis ettirmiş, esnaf ve sanatkarlar ve gerçek kişi tacirler yararlanacak" ifadelerini kullandı.

5 Bin TL Destek Başvuruları Hangi Tarihte Başlayacak?

"Esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlerine koronavirüs salgını sebebiyle verilecek hibe desteği hakkında karar" Resmi Gazete'de yayımlandı. Yayımlanan karara göre, gelir vergisi mükellefiyet olan esnaf, sanatkar ve gerçek kişi tacirler 17 Mayıs tarihi itibarıyla bu destekten faydalanabilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan pazartesi günü gerçekleşen kabine toplantısı sonrasında müjdeyi şu ifadeler ile verdi:

"Salgın önlemleri nedeniyle işlerine ara vermek zorunda kalan esnaflarımıza iki grup şeklinde destek olacağız. 1. grupta kahve kıraathane pastane, internet kafeler vb. işletmeler yer alıyor. Sayıları 240 bine ulaşan işletmelere bir kereye mahsus olacak şekilde 5 bin liralık hibe ödemesi gerçekleştireceğiz. 2. grupta ise bakım onarım, tamirat, müzisyenler, oto yıkamacılar, hırdavatçılar, kozmetik, bakırcılar, konfeksiyonlar, ayakkabıcılar, oyuncak vb bulunmaktadır. Bu gruba berberler, otobüsçüler, pazarcılar da dahil olmaktadır. Toplamda 1 milyon 150 bini aşkın işletmeyi konu alan bu gruba bir kereye mahsus 3 bin lira hibe desteği ödemesi yapacağız. Toplamda 4 milyar 605 milyon liralık kaynağı karşılıksız bir şekilde vereceğiz." 

Esnafa Hibe Desteği Başvuru Tarihleri

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Twitter hesabı üzerinden gerçekleştirdiği paylaşımda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan yeni tip covid-19 salgını sebebiyle ticari faaliyetleri olumsuz yönde etkilenen esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlere sağlanacak olan hibe destek programına yönelik uygulama temellerini belirlediklerini dile getirdi.

Tek bir seferde, iki ayrı grup şeklinde verecekleri 5 bin lira ve 3 bin lira hibe desteğinden 17 Mayıs 2021 tarihinden önec (bu tarihte dahil olacak şekilde) vergi mükellefiyetini tesis ettiren, esnaf, sanatkarlar ve gerçek kişi tacirlerin yararlanabileceğine değinen Muş, "Esnaf vatandaşlarımıza gerçekleştireceğimiz bu destek için başvurular 25 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla 1 ay boyunca e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilecek. Esnaf vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun" ifadelerini kullandı.

Esnaf Destek Paketi Başvuru Koşulları

Ticaret Bakanlığının internet adresinden de destek koşullarına yönelik bilgiler paylaşıldı. Buna göre, hibe desteği, tek bir seferde ödenecek şekilde ekonomik faaliyet konuları bakanlık tarafından planlanan birinci grup için 5 bin TL ve ikinci grup için ise 3 bin TL olarak gerçekleştirilecek.

Bu kapsamda, 5 bin TL ile desteklenecek olan birinci grupta aralarında kayak pistlerinin işletilmesi, sirkler, nikah ve düğün salonu işletmeciler, kaplıca, SPA merkezleri, kırtasiye ürünlerinin perakende ticareti, internet kafe faaliyetleri, şehir içi personel ve okul servisleri, çay ocağı, kahvehaneler, kafe işletmeleri vb. işletmelerin yer aldığı 35 ekonomik faaliyet bulunmaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@