Emeklilik, milyonlarca çalışan için en büyük hayalim. Ancak bir yandan da erken emeklilik fırsatları vatandaşlar tarafından yoğun bir şekilde araştırılıyor. Erken emekli olmak için hangi şartları yerine getirmek gerekiyor, kimler erken emekli olabilir gibi soruların yanıtını merak eden milyonlarca kişi var. Biraz önce SGK tarafından yapılan bir duyuru ile birlikte 5 yıl prim ödeyenlerin emekli olabileceği ortaya çıktı. SGK'ya başvuru yapmak için 5 yıl prim ödenmiş olması gerekirken erken emeklilik detayları ile ilgili SGK’nın resmi bilgilendirmesi bulunuyor. İşte erken emeklilik için en yeni bilgiler…

Erken emeklilik için araştırma yapan milyonlarca kişiye 5 yıl prim ödeme şartı ile emeklilik imkanı geldi. Sigortalı olarak çalışmaya başlayan herkes sonunda emekli olmayı hayal ediyor. Ancak erken emeklilik için devlet tarafından birtakım şartlar aranıyor ve bu koşulları sağlayan vatandaşlara erken emeklilik hakkı veriliyor. Beş yılda emekli olabilmek için tek bir şart aranıyor. O da en az %60 oranında işgücü kaybı yaşamak. Çalışmaya engel işgücü kaybı olan vatandaşlar hemen SGK’ya başvuru yaparak emeklilik hakkını elde edebiliyor. Ancak bu kişilerin beş yıl boyunca prim Ödemiş olması da önemli. İşte erken emeklilik şartları ve detaylar…

5-yil-prim-odeyen-emekli-oluyor-ilk-kez-boyle-bir-karar-alindi-sgkya-basvuru-yapmak-yetiyor-3

MALULEN EMEKLİ OLMANIN ŞARTLARI

Malulen emeklilik için 5510 sayılı Sigortalar Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanununa göre hizmet akdine bağlı olarak çalışan 4A sigortalı kişiler ve kendi adına bağımsız çalışan 4B ile kamu görevleri kapsamındaki sigortalıların çalışma gücünde en az %60 oranında kayıp yaşaması gerekiyor. Çalışma gücünün %60 kaybeden vatandaşlar malul kabul ediliyor.

5-yil-prim-odeyen-emekli-oluyor-ilk-kez-boyle-bir-karar-alindi-sgkya-basvuru-yapmak-yetiyor-2

KİMLER MALULEN EMEKLİ OLABİLİR?

Malulen emekli olabilmek için sadece işgücünde kayıp yaşamakta yeterli olmuyor. Aynı zamanda kişilerin malul aylığı alabilmesi için prim gün sayısı da önemli. Yani çalışan bir kişinin sigorta başlangıcından sonra işgücünde kayıp yaşaması ilk şart. Ama bunun yanında on yıllık hizmet süresini de tamamlamak gerekiyor. Diğer bir kriter ise tam teşekküllü bir hastaneden verilmiş sağlık raporunda birinin sürekli bakımına muhtaç yazısının bulunması gerekiyor. Bu yazı bulunursa 1800 prim gün şartı aranmıyor. Ayrıca malûlen emekli olan kişilerin sigortalı olarak çalıştığı yerden kesin olarak ayrılması gerekiyor.

5-yil-prim-odeyen-emekli-oluyor-ilk-kez-boyle-bir-karar-alindi-sgkya-basvuru-yapmak-yetiyor-1

MALULEN EMEKLİLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Malulen emeklilik şartlarını taşıyan kişiler emeklilik için başvuru yapmak üzere sigortalı olarak bağlı bulundukları sosyal güvenlik il müdürlüğü veya Sosyal güvenlik merkezine dilekçe yazmalı. Dilekçenin verilmesinin ardından başvuru yapan kişinin şartlara uygun olup olmadığını belirlemek için yetkilendirilmiş sağlık kurumuna sevki gerçekleşiyor. Sağlık kurumu tarafından hazırlanan raporun incelenmesi sonucunda da kişinin malulen emekli olup olamayacağına karar veriliyor.