500 liralık banknot piyasaya sürülmeye hazırlanılıyor. Peki, 500 liralık banknotun arkasında kimin resmi olacak? Aziz Sancar mı olacak?

Bankacılık düzenleme ve Denetleme Kurumu geçtiğimiz haftalarda bir karar alarak kartlı ödemelerde salgın tedbirleri kapsamında temassız işlem limitinin 500 Türk Lirası olarak yeniden güncellenmesine karar vermişti. Özellikle koronavirüs salgını başladıktan sonra kredi kartı ve banka kartı ile temassız işlemlerde artış yaşanırken kartlı ödemelerde temassız işlem limiti 500 liraya çıkarıldı. Bu gelişme sonrasında 500 liralık banknotun piyasaya çıkarılması bekleniyor.

Gözden kaçırmayın

Merak Edilen Açıklama Geldi! SADAT'ın Suikast Planı Dendi! Hedef Kimdi? Kılıçdaroğlu Neden Kimseye Haber Vermedi? Merak Edilen Açıklama Geldi! SADAT'ın Suikast Planı Dendi! Hedef Kimdi? Kılıçdaroğlu Neden Kimseye Haber Vermedi?

500 liralık banknotun arka yüzünde kimin resminin olacağı ise vatandaşlar arasında merak konusu oldu. Bir yüzünde Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafının olması beklenen 500 liralık banknotun arka yüzünde ise Aziz Sancar'ın olabileceği konuşuluyor. Türk bilim dünyasından önemli isimler arasında yer alan Aziz Sancar'ın, 500 liralık banknotun arka yüzünde olması vatandaşlar tarafından da isteniyor.

500 liralık banknot Aziz Sancar'ın adı mı verilecek?

500 liralık banknotu Aziz Sancar'ın adının verileceği duyulduktan sonra vatandaşlar Aziz Sancar kimdir Birgül kaç yaşında gibi soruların yanıtını da araştırmaya başladı. Aziz Sancar 1946 yılında Mardin'de dünyaya geldi. 1997 yılından bu yana Amerika Birleşik Devletleri'nde Kuzey Karolina Üniversitesi'nde görev yapan Sancar 2000 yılından beri de DNA alanında yaptığı çalışmalarla tanınıyor. Aziz Sancar, Mehmet Özdoğan ile birlikte ABD ulusal bilimler akademisinde görev alan ilk Amerikalı Türk olarak tarihe geçmiştir. 2015 yılında, hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları ile Nobel kimya Ödülü alan Aziz Sancar, Türkiye'nin de gururu olmuştur.