Dünyaca ünlü birçok eserin satışa çıkarıldığı 275 yıllık müzayede evi Sotheby's "İslam Dünyası ve Hindistan Sanatları" isimli koleksiyonunu satışa sunacak. Yapılacak satışa ilişkin bir katalog paylaşıldı.

Dünyaca ünlü birçok eserin satışa çıkarıldığı 275 yıllık müzayede evi Sotheby's "İslam Dünyası ve Hindistan Sanatları" isimli koleksiyonunu satışa sunacak. Yapılacak satışa ilişkin bir katalog paylaşıldı. "İslam Dünyası ve Hindistan Sanatları" başlıklı koleksiyonda toplamda 183 eserin satışa çıkarılacağı ve bunların arasında Kanuni Sultan Süleyman portresinin de bulunduğu aktarıldı. İtalyan ressam Cristofano Dell' Altissimo'nun yaptığı Kanuni portresinin 16. yüzyıla ait olduğu düşünülüyor. Kanuni Sultan Süleyman'ın yaşadığı yüzyılda yapıldığı düşünülen portre büyük ilgi çekti.


Benzerlerinden bir hayli farklı olduğu belirtildi


Satışa sunulacak Kanuni portresinin İtalya'nın Floransa kentindeki Uffizi Galerisi ile Almanya'nın Innsburck kentindeki Ambras Kalesi'nde bulunan iki ayrı portre ile ilişkili olduğu ifade edildi. Portrelerden birinin Medici Hanedanlığı için, diğerinin ise Avusturya Habsburg Arşidükü 2. Ferdinand için kopyalandığı bildirildi. Diğer Kanuni portrelerinden bir hayli farklı olduğu gözlenen portede resmedilen Kanuni Sultan Süleyman'ın 43 yaşında olduğu düşünülüyor. Kanuni Sultan Süleyman'ın 43 yaşında Preveze Deniz Savaşı'nda Papa ile müttefiklerini yenilgiye uğrattığı ve İran ile Irak'ı dize getirdiği belirtildi.Satışa sunulacak portenin, Osmanlılar ile Venedikliler arasındaki sanat ilişkisini de gözler önüne sereceği belirtildi. Bu Kanuni portresinin 1800'lü yıllardan bu yana bir Fransız ailesine ait olduğu belirtildi. Portenin 70 bin ila 80 bin sterlin arasında bir fiyatla satışa çıkarılacağı kaydedildi. "İslam Dünyası ve Hindistan Sanatları" başlıklı koleksiyonda Osmanlılara ait çeşitli halı ve kilimler de bulunuyor. Koleksiyonda "10. yüzyıla ait Kufi tarzda yazılmış Kur'an-ı Kerim" ve "Suyolcuzade Mustafa Eyyubi'nin 1675'te kopyaladığı Kur'an-ı Kerim sayfası" da yer alıyor.

Milyarder Partick Drahi, ünlü sanat merkezini satın almıştı


Birçok ünlü eserin satışa çıkarıldığı 275 yıllık ünlü Sotheby’s Müzayede Evi, 2019 yılı Haziran ayında özelleştirildi. BidFair USA şirketi, sanat dünyasının bu en ünlü merkezlerinden biri olan Sotheby’s Müzayede Evi'ni 3.7 milyar dolara satın aldı.Ünlü sanat merkezini satın alan BidFair USA şirketinin sahibinin Fransız-İsrail asıllı girişimci Patrick Drahi olduğu belirtildi. Yaklaşık 9.3 milyar dolarlık servetiyle 2019 Forbes listesine 190. sıradan giren Drahi'nin dünyadaki en büyük 300 koleksiyoncudan biri olduğu biliniyor.